کمبود ویتامینD و تأثیر آن در بروز سندروم روده تحریک‌پذیر

اخیراً تحقیقات دانشمندان انگلیسی ثابت کرده‌ است که میان کمبود ویتامینD و ابتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر، رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. از دیگر قابلیت‌های این ویتامین، نقش چشمگیر آن در بهبود وضعیت عمومی بیماران است.

محققان دانشگاه شفیلد در کشور بریتانیا 51 بیمار مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر را مورد بررسی قرار دادند تا دلایل ناشناخته ابتلا به این بیماری را شناسایی کنند.

سندروم روده تحریک‌پذیر یک بیماری گوارشی است که غالباً با نفخ، گاز معده، دردهای ناحیه شکم یا اسهال همراه است. این بیماری، فرد را مجبور می‌کند تا بسیاری از مواد غذایی محرک کولون (بخشی از روده بزرگ) را از برنامه روزانه خود حذف کند.

در نهایت نتایج تحقیقات این محققان نشان داد که 82درصد از بیماران مبتلا به این نوع سندروم، دچار فقر ویتامینD هستند.

این تحقیق مطلب قابل توجهی را آشکار ساخت و آن رابطه میان ویتامینD و شکل زندگی بیمار بود. به این ترتیب که مصرف این ویتامین، به نحو چشمگیری شرایط زندگی بیماران را بهبود می‌بخشد. ویکی گرانت، یکی از محققان حاضر در این تحقیق، متوجه شد که علائم این بیماری با مصرف دوز بالای ویتامین3D به شکل قابل ملاحظه‌ای مهار می‌شود.

این کشف جدید به پزشکان این امکان را می‌دهد تا برای بهبود علائم دردناک این بیماری، به یک راه جدید و مطمئن بیاندیشند.

پزشکان توصیه می‌کنند که در مصرف مواد غذایی حاوی ویتامینD امساک نکنیم. براساس تحقیقاتی که در مرکز بهداشت و تحقیقات پزشکی کشور فرانسه انجام شده است، بیش از نیمی از مردم فرانسه دچار فقر ویتامینD هستند.

ماهی‌های چرب، زرده تخم‌مرغ و نیز دل، جگر و کله و پاچه گوسفند، منبع غنی این ویتامین گرانبها هستند. قرارگرفتن در معرض نور آفتاب، انجام مداوم یک فعالیت فیزیکی ورزشی و نیز حفظ وزن بدن در یک حالت ثابت و نرمال، میزان این ویتامین را در خون در بالاترین میزان ممکن نگه می‌دارد. لازم به ذکر است مصرف مکمل‌های این ویتامین حتماً و مطلقاً باید تحت نظر پزشک باشد بنابراین از مصرف خودسرانه مکمل‌ها جداً خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *