24 خرداد روز جهــانی اهدای خون

اهدای خون می تواند به سادگی حیات بخش زندگی سایرین باشد. روند اهدای خون به سرعت انجام می شود و برای اهدا کننده تنها حدود یک ساعت و 15 دقیقه طول می کشد. فرایند اهدا خون از لحظه شروع تا پایان خون گیری حدود 10 دقیقه زمان می برد. با این حال، این زمان در مورد هر فرد کمی متفاوت است که به چندین عامل از جمله سابقه پزشکی اهداکننده و زمان حضور در مرکز اهدا بستگی دارد. خون اهدایی می تواند جان سه نفر را نجات دهد. گلبول های قرمز اهدا شده برای همیشه دوام ندارند و ماندگاری آنها تا 42 روز است. یک اهداکننده سالم می تواند هر دو ماه یکبار برای اهدای خون اقدام کند.

اهدای خون 1

پس از اهدای خون چه کاری باید انجام دهیم؟

پس از اهدای خون اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

چهار لیوان اضافی مایعات بنوشید.

بانداژ روی بازوی خود را حداقل تا پنج ساعت خشک نگه دارید و از ورزش سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.

اگر محل سوزن شروع به خونریزی کرد، بازوی خود را بالا برده و روی محل خونگیری فشار وارد نمایید تا خونریزی متوقف شود.

ممکن است احساس سرگیجه یا از دست دادن نیرو را تجربه کنید، بنابراین اگر قصد انجام کاری را دارید که احتمال آسیب دیدن شما یا دیگران در آن وجود دارد، احتیاط کنید. در مورد شغل ها یا فعالیت های پرخطر، توصیه های ایمنی مربوط به بازگشت شما به این فعالیت ها پس از اهدای خون را دنبال نمایید.

چقدر طول می کشد تا مقدار خون اهدا شده مجددا جایگزین شود؟

پلاسمای خون اهدایی شما طی 24 ساعت جایگزین می شود. برای جایگزینی کامل گلبول های قرمز به 4 تا 6 هفته زمان لازم است. به همین علت است که بین هر اهدای خون کامل حداقل به هشت هفته زمان نیاز است.

اهدای خون 2

چه کسانی می توانند خون اهدا کنند؟

اهداکنندگان باید بالای 17 سال سن داشته باشند و از سلامت برخوردار باشد. البته معیارهای دیگری نیز برای واجد شرایط بودن افراد جهت اهدای خون اعمال می گردد.
با اهدای خون جان عده ای را نجات می دهید و به کانون گرم خانواده باز می گردانید. فراموش نکنید که لحظه های لذت بردن از کارهای نیک با هیچ لحظه ای قابل مقایسه نیست. بدن شما پس از اهدا خون به سرعت شروع به ساخت گلبول قرمز خون می کند و پس از حدود 6 هفته تمام خون اهدا شده جبران می شود. برای اینکه بدن خونسازی را با کیفیت و سرعت بیشتری انجام دهد،
خانواده فروگلوبین در کنار شماست. فروگلوبین محصول اختصاصی حاوی آهن، ویتامین B12، فولیک اسید و زینک می باشد که به خونسازی بدن کمک شایانی نموده و خستگی و بیحالی ناشی از اهدا خون را بهبود می بخشد

اهدای خون 3

فروگلوبین حامی اهداکنندگان خون