چگونه از پوست خود در مقابل آفتاب محافظت کنیم؟

پوست خوب از اجزای اساسی زیبایی تلقی می شود. اگرچه ژنتیک مهمترین عامل موثر بر سلامت پوست است، اما عوامل دیگری همچون استرس، تغذیه، سیگار و نور آفتاب نیز نقش به سزایی در این زمینه دارند. بدون شک آفتاب برای سلامت ما لازم است. تماس با آفتاب جهت دریافت ویتامین D ضروری است، به همین دلیل توصیه می شود در ساعاتی از روز پیش از ساعت 9 صبح و یا بعد از ساعت 4 عصر به مدت 5 تا 15 دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیریم. اما آنچه مهم است این است که نور خورشید می تواند در عین حال اثرات سوء هم داشته باشد و باعث پیری زودرس پوست، بروز لک و تشدید بسیاری از بیماری های پوستی شود. یادتان باشد، حتی در روزهای ابری نیز باید برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از پوست خود محافظت کنید. زیرا نور فرابنفش (UV) از لایه‌های ابر عبور می‌کند و سبب آفتاب سوختگی پوست شما می‌شود. به علاوه، سطوحی مانند شن، برف، سیمان و آب، نور خورشید را بازتاب می‌دهند. استفاده از دو نوع محافظ (سایه بان یا پوشیدن لباس مناسب به همراه استفاده از کرم ضد آفتاب) بهترین روش برای کاهش مواجهه با نور خورشید است.

محافظت از پوست 1

برنزه شدن در آفتاب

اگر تمایل دارید برای ساعات طولانی در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید و خود را برنزه کنید، بهتر است به عواملی که سلامتی پوست و بدن شما را تهدید می کنند دقت کنید.

برای برنزه کردن هیچ روشی بهتر از قرار گرفتن زیر نور طبیعی آفتاب نیست. شاید خوابیدن زیر آفتاب آسان ترین کار دنیا به نظر بیاید، اما پس از یک جلسه آفتاب گرفتن تازه متوجه می شوید که برنزه کردن آنقدر هم کار راحتی نیست. ممکن است بدنتان پوست پوست شود، قسمت هایی از بدنتان رنگ نگیرد، یا حتی پوستتان نارنجی رنگ شود! بعلاوه خطرات سلامتی هم در کمین شماست. تابش بیش از حد اشعه فرابنفش به پوست تان می تواند باعث آفتاب سوختگی و سرطان پوست در شما شود. اگر قصد برنزه کردن با آفتاب را دارید باید روش صحیح و کم خطر این کار را یاد بگیرید.

حفاظت پوست از نور آفتاب یکی از اقدامات اساسی در مراقبت های اولیه پوست است. آیا می دانستید بعضی از خوراکی ها به محافظت از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی و اثرات بالقوه مضر آن کمک می کنند؟

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از چه خوراکی هایی استفاده کنیم؟

آب بنوشیم

در هنگام خروج از منزل در روزهای آفتابی و گرم لازم است مصرف میزان کافی از مایعات را در برنامه روزانه خود قرار دهید زیرا کم آبی بدن باعث خشک و تحریک پذیری پوست شده و شما را در مقابل نور آفتاب آسیب پذیر می کند. آفتاب شدید و تعریق زیاد می تواند باعث دهیدراته شدن بدن شود و سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

گوجه فرنگی بخوریم

گوجه فرنگی یکی از سوپر خوراکی هایی است که می توانید برای آسیب های خورشیدی استفاده کنید. تمام انواع گوجه فرنگی پر از آنتی اکسیدان ها هستند که به حفاظت از پوست شما در برابر اشعه UV کمک می کنند.

ویتامین C و لیکوپنی که در گوجه فرنگی یافت می شوند، به مرطوب نگهداشتن پوست و مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کنند. گوجه فرنگی پخته شده نسبت به تازه لیکوپن بیشتری دارد. لیکوپن فواید سلامتی دیگری از جمله بهبود سلامت قلب و پیش گیری از دیابت دارد.

گوجه فرنگی ها سرشار از لیکوپن، نوعی کاروتنوئید قرمز هستند. همچنین با وجود مقدار زیادی ویتامین C ، گوجه فرنگی و محصولات آن پوست شما را تغذیه و از آن محافظت می کنند. مطالعه ای در سال ۲۰۰۱ نشان داد افرادی که هر روز به مدت ده هفته رب گوجه فرنگی مصرف کردند نسبت به افرادی که آن را دریافت نکردند، هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به میزان 40 درصد کمتر دچار آفتاب سوختگی شدند.

هر عدد قرص اولترا لیکوپن شامل 430 میلی گرم عصاره ی گوجه فرنگی است که معادل 15 میلی گرم لیکوپن خالص می باشد که می تواند با کاهش رادیکال های آزاد، پوست را در برابر اثرات مخرب نور خورشید و انواع آلودگی ها محافظت می نماید. علاوه بر این لیکوپن از انواع سرطان، به خصوص سرطان پروستات نیز جلوگیری کرده و بر سلامت قلب و عروق، سیستم ایمنی و دیابت موثر است.