• Panel 3


  • Panel 2

قطره فروگلوبین

Feroglobin® Drops

قطره فروگلوبین، با تامین 15 میلی گرم آهن المنتال (قابل جذب) به همراه ویتامینC، محصولی تخصصی می باشد که علاوه بر تامین آهن مورد نیاز روزانه ی نوزادان و شیرخواران، از کم خونی فقر آهن که در کشورهای در حال توسعه اختلال بسیار شایعی می باشد، جلوگیری می کند.

  • جذب و اثرگذاری تضمین شده‌ی آهن
  • تضمین رشد و نمو طبیعی نوزادان و شیرخواران
  • با طعم توت فرنگی و پذیرش بالای نوزادان
30 میلی لیتر

قیمت مصرف کننده (با احتساب ارزش افزوده): 200,000 ریال

اطفال (زیر یکسال) : روزانه ۱ میلی لیتر بعد از غذا یا طبق تجویز پزشک.
کودکان (بالای یکسال) : روزانه ۱ میلی لیتر بعد از غذا یا طبق تجویز پزشک.

در جای خشک و خنک و دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود. از یخ زدگی محافظت شود.
از تابش مستقیم نور و از دسترس اطفال دور نگه داشته شود.
بعد از هربار مصرف درب ظرف خوب بسته شود.

فرمولاسیون قطره شامل موارد زیر است:

ویتامین C

افزایش میزان جذب آهن

آهن

حامل اکسیژن در بدن

آهن

کمک به تشکیل گلبول قرمز و هموگلوبین

حاوی آهن و ویتامین C

اصلی ترین نیاز موجودات زنده اکسیژن می باشد. تمام سلول های بدن ما نیز به اکسیژن نیاز دارند، ولی بدون آهن بدن قادر به تأمین اکسیژن برای سلولهای خودش نمی باشد. گلبول های قرمز، وظیفه نقل و انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارند و آهن در ساختار هموگلوبین در گلبول های قرمز نقش اساسی ایفا می میکند.
قطره فروگلوبین، با تامین 15 میلی گرم آهن المنتال (قابل جذب) به همراه ویتامین C، محصولی تخصصی می باشد که علاوه بر تامین آهن مورد نیاز روزانه ی نوزادان و شیرخواران، از کم خونی فقر آهن که در کشورهای در حال توسعه اختلال بسیار شایعی می باشد، جلوگیری می کند. قطره فروگلوبین همچنین با دارا بودن طعم توت فرنگی، دارای قابلیت پذیرش بالایی از سوی نوزادان و شیرخواران می باشد.
کم‌خونی یا آنمی (Anemia) اختلال خونی شایعی است که در آن گلبول‌های قرمز یا هموگلوبین کافی در خون وجود ندارد. کم‌خونی مزمن (طول کشیده) در کودکان سبب اختلالات رفتاری می‌شود که نتیجه ی تکامل نامناسب سیستم عصبی در دوران نوزادی است و در کودکان سنین مدرسه موجب افت تحصیلی می‌شود.

نقش قطره فروگلوبین در تامین آهن نوزادان

در سالهای اول پس از تولد، همه استخوان ها گلبول قرمز می‌سازند ولی از حدود پنج سالگی به بعد تولید گلبول قرمز در استخوان های دراز کاهش می‌یابد. در واقع در دوران کودکی، روند تولید گلبول های قرمز در بدن وسعت بیشتری دارد و به مرور با افزایش سن، تولید گلبول های قرمز محدود به مغز استخوان های پهن می شود.

فرآیند “خون سازی” در نوزادان نسبت به بزرگسالان با شدت و وسعت بیشتری انجام می شود و به تبع آن، در اختیار قرار آهن مورد نیاز جهت تولید گولبول های قرمز توسط قطره فروگلوبین برای نوزادان و شیرخواران از اهمیت زیادی برخوردار است.

فقر آهن سبب عوارض زیاد و شدیدی در شیرخواران و کودکان میشود که گاهی این عوارض جبران ناپذیر می باشند؛ برای مثال، کم خونی در این سنین سبب کاهش ضریب هوشی در شیرخواران میشود که تمام زندگی آن ها را در آینده تحت تاثیر قرار میدهد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در سال 6100 ، نزدیک به 211 میلیون کودک در سطح جهان کم خونی داشتند. تصور میرود شایعترین علت کم خونی کمبود آهن می باشد. فقرآهن یکی از شایع ترین اختلالات تغذیه ای در کشور های در حال توسعه و مهمترین نوع کم خونی تغذیه ای در کودکان، زنان و در سنین باروری است که با ایجاد گلبول های قرمز کوچک و کاهش میزان هموگلوبین مشخص می شود.

طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2017، مصرف روزانه مکمل آهن به عنوان یک مداخله بهداشت عمومی در نوزادان و کودکان در سنین 6 ماه تا 2 سال، برای جلوگیری از کمبود آهن و کم خونی ضروری می باشد. قطره فروگلوبین به طور کامل این نیاز تغذیه ای مهم در سنین نوزادی و شیرخواری را تامین می نماید.

علت سیاهی دندان به دنبال مصرف قطره آهن چیست؟

مولکول آهن در تماس با مینای دندان واکنش های شیمیایی را رقم می زند و به دنبال این واکنش های شیمیایی امکان دارد درجاتی از سیاهی در دندان اتفاق بیافتد.
آیا سیاهی دندان به دنبال مصرف قطره آهن به معنی خرابی دندان می باشد؟

خیر! سیاهی دندان ناشی از واکنش آهن، به هیچ عنوان به معنی خرابی دندان نمی باشد؛ زیرا این واکنش آسیبی به بافت دندان وارد نکرده و صرفا یک تغییر سنگ سطحی بر مینای دندان می باشد. حتی در برخی مقالات اشاره شده است دندان هایی که به علت تماس با آهن دچار سیاهی شده اند، در آینده شانس کمتری برای خرابی دارند!

برای جلوگیری از سیاهی دندان به دنبال مصرف قطره آهن در شیرخواران و نوزادان چه باید کرد؟

امکان دارد برخی از خانواده ها برای اجتناب از سیاهی دندان، مصرف قطره آهن را برای نوزادان خود قطع نمایند و یا مصرف منظم آن را ادامه ندهند. با توجه به دستورالعمل های کشوری و جهانی، مصرف مکمل آهن برای سنین 6 ماه الی 2 سال بخصوص در کشورهای در حال توسعه ضروری است. بنابراین قطع و یا کاهش مصرف مکمل آهن در این سنین غلط و به ضرر نوزاد می باشد.

طبق توصیه ی پزشکان و متخصصین تغذیه برای جلوگیری از سیاهی دندان، قطره آهن توسط مادر با قطره چکان در حلق نوزاد چکانده شود تا کمترین تماس را با مینای دندان داشته باشد. همچنین می توان بلافاصله پس از مصرف قطره آهن، اندکی آب به نوزاد خوراند و یا با بوسیله ی یک پنبه ی مرطوب، سطح دندان ها پاک گردد.

 
عنوان
در هر 10میلی لیتر
نیاز روزانه %
Ferrous Sulfate
75 mg
Ascorbic acid
20 mg

عناصر

هر میلی لیتر قطره فروگلوبین حاوی ۷۵ میلی گرم فروس سولفات معادل ۱۵ میلی گرم آهن المنتال (قابل جذب) به علاوه ی ویتامین C می باشد.

آهن

در بدن انسان، آهن در ساختار گلبولهای قرمز خون وجود دارد. گلبول قرمز و هموگلوبین در انتقال اکسیژن از شش ها به سلولهای بدن نقش دارد، بنابراین آهن نقش مهمی در انتقال اکسیژن در بدن و نهایتا رشد و نمو سلول ها دارد. کمبود آهن سبب محدود شدن انتقال اکسیژن به سلول ها شده و به دنبال آن سبب خستگی، پایین آمدن سطح ایمنی بدن و کاهش توانایی در انجام کارها می شود.

نقش آهن در نوزادان و شیرخواران نسبت به بزرگسالان پر رنگ تر می باشد. نوزادان نسبت به بزرگسالان خون سازی وسیع تری دارند تا بتوانند رشد مناسبی داشته باشند و مواد مغذی سلول هایشان را تامین نمایند. آهن در نوزادان علاوه بر خون سازی، نقش مهمی در سلامت دستگاه ایمنی و مقاومت در برابر عوامل بیماری زا و عفونت ها دارد. آهن در نوزادان همچنین تضمین کننده ی رشد مغزی و سلامت عمومی می باشد.

بر اساس دستورالعمل کشوری، تمام شیرخواران از پايان ماه ششم (180 روزگی) و هم زمان با شروع تغذيه تكميلي، بايد مكمل آهن به صورت روزانه 12.5 ميلي گرم آهن المنتال را تا پايان 24 ماهگی مصرف نمایند. قطره فروگلوبین مطابق با این دستورالعمل، آهن مورد نیاز شیرخواران را تامین می نماید.

ویتامین C

اسید اسکوربیک همان ویتامین C می باشد. ویتامین C یک از موثرترین و قوی ترین عوامل در افزایش جذب و اثرگذاری آهن می باشد. علاوه براین، ویتامین C یکی ازقوی ترین آنتی اکسیدان های بدن می باشد و باعث تقویت دستگاه ایمنی می گردد. ویتامین C همچنین با کمک به واکنش های متابولیسمی، در رشد و نمو و بهبود سلامت عمومی بدن نیز موثر می باشد.

قطره فروگلوبین با تامین ویتامین C، جذب و اثرگذاری آهن را افزایش داده و همچنین سلامت دستگاه ایمنی و سلامت عمومی نوراد را تضمین می نماید.

اطفال (زیر یکسال) : روزانه ۱ میلی لیتر بعد از غذا یا طبق تجویز پزشک
کودکان (بالای یکسال) : روزانه ۱ میلی لیتر بعد از غذا یا طبق تجویز پزشک
 
آیا قطره فروگلوبین باعث سیاه شدن دندان‌ها می‌شود؟

تغییر رنگ دندان‌ها به دنبال مصرف مکمل‌های دارای آهن، در مواردی اتفاق می‌افتد. با توجه به لزوم مصرف آهن در کودکان می‌توانید با راهکارهایی هم‌چون استفاده از قطره‌چکان مخصوص یا سرنگ استریل با کم‌ترین میزان تماس با دندان‌ها و شستن دهان و مسواک زدن پس از مصرف، این عارضه را کنترل نمایید.

آیا امکان یبوست و رفلاکس پس از مصرف قطره فروگلوبین وجود دارد؟

با توجه به این‌که میزان آهن المنتال موجود در قطره فروگلوبین ۱۵ میلی‌گرم است، وارد شدن این مقدار آهن ممکن است در موارد استثناء باعث ایجاد عوارض گوارشی شود. اما با توجه به اهمیت مصرف آهن برای کودکان می‌توان با راهکارهایی این عوارض را کنترل کرد. شما می‌توانید میزان مصرف قطره فروگلوبین در یک وعده را کاهش دهید و به جای آن تعداد دفعات مصرف را بیش‌تر کنید؛ به این ترتیب عوارض گوارشی به حداقل ممکن می‌رسد.

تا چه زمان پس از باز شدن محصول می‌توان از آن استفاده کرد؟

پس از باز شدن تا 3 ماه می‌توان از محصول استفاده کرد.

می‌توان قطره فروگلوبین را با آب یا آب‌میوه مخلوط و بعد استفاده کرد؟

بهتر است قطره ته حلق نوزاد چکانده شود و در صورت نیاز می‌توان با آب یا آب‌میوه مثل آب‌پرتقال و آب‌سیب مخلوط کرد.

بدون لاکتوز
بدون رنگ مصنوعی
بدون مخمر
فروگلوبین روی حیوانات آزمایش نشده است.