نقش ویتامین d3 در بارداری

نقش ویتامین d3 در بارداری در حفظ سلامت جفت که در تامین مواد مغذی حیاتی جنین بسیار حائز اهمیت است، نقش مهمی دارد و همچنین این ویتامین منجر به حمایت از سلامت استخوان ها در مادر و رشد کودک نیز می شود. این مطالعه نشان داده است که سلول های سیستم ایمنی حاضر در جفت به ویتامین D موجود در خون پاسخ داده و کمبود این ویتامین منجر به اختلال در عملکرد جفت می شود.

این ویتامین که تحت عنوان “ویتامین نور خورشید” نیز شناخته می شود، به عنوان یکی از مهمترین ویتامین های مورد نیاز بدن انسان در نظر گرفته می شود که منجر به حفظ ساختمان استخوان ها، عملکرد طبیعی عضلات و حمایت از عملکرد طبیعی سیستم ایمنی می شود. علاوه بر این، این ویتامین در تقسیم سلولی نیز نقش دارد. تحقیقات بسیاری نیز در رابطه با نقش این ویتامین انجام شده است. کمبود ویتامین D در سراسر جهان در میان مردم شایع است اما به طور ویژه این کمبود در خانم های باردار دیده می شود.با مجله ویتابیوتیکس همراه باشید تا باهم تاثیر ویتامین d3 در بارداری را بررسی کنیم:

بیشتر بخوانید: علت پادرد در بارداری

نقش ویتامین d3 در بارداری چیست؟

در مطالعه ی انجام شده توسط دکتر Jennifer Tamblyn در دانشگاه برمینگهام، اثبات شده است که ویتامین D در حفظ سلامت جفت که در تامین مواد مغذی حیاتی جنین بسیار حائز اهمیت است، نقش مهمی دارد و همچنین این ویتامین منجر به حمایت از سلامت استخوان ها در مادر و رشد کودک نیز می شود. این مطالعه نشان داده است که سلول های سیستم ایمنی حاضر در جفت به ویتامین D موجود در خون پاسخ داده و کمبود این ویتامین منجر به اختلال در عملکرد جفت می شود.

در صورتی که جفت به درستی نقش خود را ایفا نکند، منجر به ایجاد اختلالاتی از قبیل پره اکلامپسی، سقط جنین و تولد زودرس می شود. بنابراین، مصرف قرص ویتامین دی در بارداری همانند فولیک اسید برای حفظ سلامت جنین بسیار حائز اهمیت است.

پروفسور Martin Hewison  که بر تحقیقات ویتامین دی نظارت داشته معتقد است که این مطالعه منحصر به فرد برای اولین بار به طور متمرکز جهت بررسی اثر ویتامین D در سلامت مادر و کودک از طریق ارزیابی نقش اساسی این ویتامین در تنظیم عملکرد جفت، انجام شده است. همانطور که از قبل می دانیم مصرف ویتامین D در اواخر دوران بارداری منجر به رشد اسکلت جنینی می شود اما در حال حاضر اثبات شده است که مصرف ویتامین D از اوایل بارداری و یا حتی قبل از لقاح، می تواند در جلوگیری از ایجاد اختلالات بارداری از قبیل پره اکلامپسی، محدودیت رشد و سقط جنین موثر واقع شود.

نقش ویتامین d3 در بارداری در حفظ سلامت جفت که در تامین مواد مغذی حیاتی جنین بسیار حائز اهمیت است و همچنین این ویتامین منجر به حمایت از سلامت استخوان ها در مادر و رشد کودک نیز می شود.

چگونه مقادیر کافی ویتامین d3 در بارداری را تامین کنیم؟

مواد غذایی حاوی ویتامین D عبارتند از:

  • ماهی چرب
  • قارچ
  • تخم مرغ

تامین مقادیر کافی ویتامین دی فقط از طریق مواد غذایی دشوار است. بهترین منبع ویتامین دی 3 در بارداری، نور خورشید در تابستان است. اگرچه که حفظ امنیت پوست از نور خورشید بسیار حائز اهمیت است. وزارت بهداشت انگلستان توصیه می کند که همه ی افراد از جمله خانم های باردار، مادران در دوران شیر دهی و کودکان روزانه مکمل ویتامین D مصرف کنند.

بیشتر بخوانید: میوه‌های مفید برای دیابت

ویتامین D در مکمل های پرگناکر

به زنان در دوران بارداری و شیر دهی توصیه می شود تا روزانه µg 10 ویتامین D مصرف کنند.محصولات پرگناکر ویتابیوتیکس به طور اختصاصی جهت تامین ریزمغذی های مهم در دوران بارداری طراحی شدند.

مصرف ویتامین D در اواخر دوران بارداری منجر به رشد اسکلت جنینی می شود اما در حال حاضر اثبات شده است که مصرف ویتامین D از اوایل بارداری و یا حتی قبل از لقاح، می تواند در جلوگیری از ایجاد اختلالات بارداری از قبیل پره اکلامپسی، محدودیت رشد و سقط جنین موثر واقع شود.

کلسیم در بارداری

حفظ سلامت استخوان ها بسیار مهم است بنابراین، علاوه بر مصرف مکمل ویتامین D جهت حمایت از سلامت استخوان ها و دندان ها، مصرف مقادیر کافی کلسیم در طول دوران بارداری و همچنین در دوران شیردهی جهت تامین منابع کلسیم مادر حائز اهمیت است.

منابع غذایی کلسیم شامل شیر، پنیر و دیگر لبنیات،  سبزیجات با برگ سبز از قبیل کیل سبز مجعد، نان و هر محصولی که از آرد غنی شده تهیه شود، است.

مکمل استئوکر منبع تخصصی کلسیم به همراه کوفاکتورهایی جهت حفاظت از استخوان ها است. این مکمل برای مصرف در دوران بارداری نیز بی خطر است. شما می توانید استئوکر را همزمان با مکمل های پرگناکر مصرف کنید.

منبع: https://www.vitabiotics.com/blogs/talkmum/how-important-is-vitamin-d-during-pregnancy-we-take-a-closer-look

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *