سیستم ایمنی چیست و چه وظایفی در بدن دارد؟

سیستم ایمنی

سیستم ایمنی، قوای دفاعی بدن در برابر ارگانیسم‌های عفونی و بیماری‌زا یا دیگر عناصر مهاجم است. این سیستم از طریق مجموعه اقداماتی که «واکنش ایمنی» نامیده می‌شوند، به ارگانیسم‌های مهاجم حمله می‌کند یا با عناصر مخربی درگیر می‌شود که به سیستم دفاعی حمله‌ور می‌شوند و بدن را به بیماری مبتلا می‌کنند،درگیر میشود.
سیستم ایمنی از شبکه گسترده‌ای از سلول‌ها، بافت‌ها و ارگان‌ها تشکیل شده است که در کنار یکدیگر برای محافظت از بدن به فعالیت می‌پردازند. یکی از مهم‌ترین سلول‌های دخیل در این ساختار وسیع، سلول‌های سفید خون یا همان لکوسیت‌ها هستند که به دو نوع اصلی تقسیم می‌شوند و در کنار همدیگر برای یافتن و تخریب کردن ارگانیسم‌ها یا عناصر بیماری‌زا تلاش می‌کنند.
لکوسیت‌ها در بسیاری از قسمت‌های بدن تولید یا ذخیره می‌شوند. غده تیموس، طحال و مغز استخوان جزو مهم‌ترین قسمت‌های نام‌برده هستند. به همین دلیل است که این قسمت‌ها را با اصطلاح ارگان‌های لنفاوی هم می‌شناسند. به‌علاوه، توده‌های بافت لنفاوی در سراسر بدن وجود دارند که لکوسیت‌ها را در خود جای می‌دهند.
لکوسیت‌ها از طریق عروق لنفاوی و عروق خونی بین ارگان‌ها و غدد بدن به جریان می‌افتند و سیستم ایمنی نیز از همین راه بر بدن نظارت می‌کند تا بتواند میکروب‌ها یا عناصر مشکل‌ساز و بیماری‌زا را پیدا کند.

سیستم ایمنی چیست و چه وظایفی در بدن دارد؟

سیستم ایمنی، قوای دفاعی بدن در برابر ارگانیسم‌های عفونی و بیماری‌زا یا دیگر عناصر مهاجم است. این سیستم از طریق مجموعه اقداماتی که «واکنش ایمنی» نامیده می‌شوند، با ارگانیسم‌هاییکه به سیستم دفاعی حمله‌ور می‌شوند و بدن را به بیماری مبتلا می‌کنند،درگیر میشود. حتما میخواهید بدانید چجوری؟
وقتی که آنتی‌ژن‌ها (عناصر خارجی‌ای که به بدن حمله می‌کنند) توسط سیستم ایمنی تشخیص داده می‌شوند، انواع مختلفی از سلول‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بتوانند آن‌ها را دقیقا شناسایی کنند، آنتی بادی (پروتئینهای ویژه برای مهار آنتی ژن) بسازند و واکنش متناسبی برا‌ی‌شان در نظر بگیرند
آنتی‌بادی‌ها پس از تولید در بدن فرد باقی می‌مانند. بدین ترتیب، اگر سیستم ایمنی آن فرد دوباره با همان عنصر روبه‌رو شود، آنتی‌بادی‌های لازم در بدن سریعا برای مقابله فعال می‌شوند. پس اگر فردی برای اولین بار به بیماری‌های خاصی مانند آبله‌مرغان مبتلا شود، دفعه دوم به این بیماری مبتلا نخواهد شد.
ویژگی دیگر آنتی‌بادی‌ها، این است که می‌توانند سموم (عناصر سمی یا آسیب‌زا) تولیدشده توسط ارگانیسم‌های مختلف را خنثی کنند. به‌علاوه، آنتی‌بادی‌ها می‌توانند گروه دیگری از پروتئین‌ها به‌نام کمپلمان را هم فعال کنند که بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. پروتئین‌های کمپلمان به از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و سلول‌های عفونی کمک می‌رسانند. همه سلول‌های ویژه‌ای که با آن‌ها آشنا شدید، بخشی از سیستم ایمنی را تشکیل می‌دهند.

سیستم ایمنی

نحوه عملکرد سیستم ایمنی

وقتی که آنتی‌ژن‌ها (عناصر خارجی‌ای که به بدن حمله می‌کنند) توسط سیستم ایمنی تشخیص داده می‌شوند، انواع مختلفی از سلول‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بتوانند آن‌ها را دقیقا شناسایی کنند، آنتی بادی (پروتئین های ویژه برای مهار آنتی ژن) بسازند و واکنش متناسبی برا‌ی‌شان در نظر بگیرند. این سلول‌ها، لنفوسیت‌های B را به تولید آنتی‌بادی‌ها تحریک می‌کنند که همان پروتئین‌های ویژه ساخته‌شده برای مهار آنتی‌ژن‌ها محسوب می‌شوند.
آنتی‌بادی‌ها پس از تولید در بدن فرد باقی می‌مانند. بدین ترتیب، اگر سیستم ایمنی آن فرد دوباره با همان عنصر روبه‌رو شود، آنتی‌بادی‌های لازم در بدن سریعا برای مقابله فعال می‌شوند. پس اگر فردی برای اولین بار به بیماری‌های خاصی مانند آبله‌مرغان مبتلا شود، دفعه دوم به این بیماری مبتلا نخواهد شد.
به همین نحو است که عملکردهای ایمن‌سازی این سیستم، از ابتلا به بعضی از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. ایمن‌سازی، بدن را با یک آنتی‌ژن مشخص آشنا می‌کند و در ادامه به بدن اجازه می‌دهد تا آنتی‌بادی‌های لازم و متناسب برای حملات آتی از طریق همین آنتی‌ژن را تولید کند.
اگرچه آنتی‌بادی‌ها می‌توانند آنتی‌ژن را تشخیص دهند و آن‌ها را مهار کنند، اما قادر به از بین بردن آن‌ها بدون کمک لازم نیستند. این کمک از طریق سلول‌های T به آن‌ها می‌رسد که بخشی از سیستم تخریب‌کننده آنتی‌ژن‌های تشخیص‌داده‌شده محسوب می‌شوند. همچنین، سلول‌های T می‌توانند دیگر سلول‌های بدن را برای انجام دادن وظیفه خودشان خبر کنند.
ویژگی دیگر آنتی‌بادی‌ها، این است که می‌توانند سموم (عناصر سمی یا آسیب‌زا) تولیدشده توسط ارگانیسم‌های مختلف را خنثی کنند. به‌علاوه، آنتی‌بادی‌ها می‌توانند گروه دیگری از پروتئین‌ها به‌نام کمپلمان را هم فعال کنند که بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. پروتئین‌های کمپلمان به از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و سلول‌های عفونی کمک می‌رسانند.
همه سلول‌های ویژه‌ای که با آن‌ها آشنا شدید، بخشی از سیستم ایمنی را تشکیل می‌دهند و از بدن در مقابل بیماری‌های مختلف محافظت می‌کنند. روند کلی این محافظت نیز ایمنی نامیده می‌شود.

منبع: https://my.clevelandclinic.org/health/body/22827-integumentary-system

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *