۱۰ عارضه کمبود ویتامینD

در حال حاضر 80درصد کودکان و افراد بالغ در ایران دچار کمبود ویتامینD هستند و این اصلا خبر خوبی نیست! کمبود ویتامینD می‌تواند به‌طور جدی سلامت شما را به خطر بیندازد و خطر ابتلا به بعضی بیماری‌ها را افزایش دهد. اگر فردی علاوه بر کمبود ویتامینD، به بیماری‌هایی مانند سرطان پستان یا پروستات نیز مبتلا باشد، احتمال درمان بیماری‌اش در شرایط کمبود ویتامینD، نسبت به افرادی که سطح ویتامینD طبیعی‌تری دارند پایین‌تر است. اما کمبود این ویتامین بدن را با چه مشکلاتی مواجه می‌کند و چطور می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد؟

کمبود ویتامینD باعث افسردگی می‌شود

بر اساس مطالعه‌ای که روی 31 هزار نفر انجام و نتایج آن در British Journal of Psychiatry منتشر شده، افسردگی در افراد مبتلا به کمبود ویتامینD دو برابر بیشتر از کسانی است که سطح ویتامینD خون‌شان طبیعی است. هیپوکامپ و سایر نقاط مغز که در تنظیم خلق‌وخو دخالت دارند، حاوی گیرنده‌های ویتامینD هستند، بنابراین کمبود این ویتامین می‌تواند روی عملکرد این بخش‌ها اثر منفی داشته باشد.

کمبود ویتامینD شانس بقای شما را در برابر سرطان کاهش می‌دهد

آن دسته از بیماران مبتلا به سرطان که سطح ویتامینD خونشان طبیعی است، بیشتر از کسانی که دچار کمبود ویتامینD هستند، زنده می‌مانند و خطر عود مجدد بیماری در آنها پایین‌تر است. محققان می‌گویند افزایش ده امتیازی سطح ویتامینD در مبتلایان به سرطان تا 4درصد امکان زنده ماندن بیماران را بالا می‌برد. این ارتباط به‌خصوص در مبتلایان به لنفوم، سرطان کولورکتال و سرطان پستان دیده شده است.

کمبود ویتامینD خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی را بالا می‌برد

پایین بودن سطح ویتامینD در خون مردان باعث می‌شود خطر ابتلای آنها به انواع تهاجمی سرطان پروستات 4 و حتی 5 برابر بیشتر شود. علت این اتفاق هنوز به درستی مشخص نیست اما مطالعه‌ای که نتایج آن در ژورنال تحققیقات بالینی سرطان منتشر شده، نشان داده است که بررسی سطح ویتامینD و درمان کمبود احتمالی آن در مردان مبتلا به سرطان پروستات اهمیت زیادی دارد.

خطر آلزایمر و دمانس در مبتلایان به کمبود ویتامینD جدی است

نتایج پژوهش منتشرشده در ژورنال journal Neurology نشان داده است، کمبود متوسط ویتامینD تا 53درصد خطر دمانس را افزایش می‌دهد. این خطر در مبتلایان به کمبود شدید ویتامینD، تا 125درصد بیشتر است! کمبود این ویتامین همچنین خطر ابتلا به آلزایمر را تا 122درصد بالا می‌برد. اگرچه مطالعات بیشتری برای درک مکانیسم چنین ارتباطی لازم است ولی محققان می‌گویند با افزایش سن نه تنها خطر ابتلا به بیماری‌های شناختی بیشتر می‌شود بلکه قابلیت پوست بدن برای سنتز ویتامینD در تماس با نور خورشید، پایین می‌آید.

کمبود ویتامینD شما را در معرض ابتلا به آرتریت پسوریاتیک قرار می‌دهد

آرتریت پسوریاتیک نوعی التهاب مفاصل همراه با بیماری پوستی و ناخنی پسوریازیس است که معمولا انگشت‌ها و مهره‌های کمر را درگیر می‌کند و باعث ایجاد درد می‌شود. 30درصد از مبتلایان به بیماری پوستی پسوریازیس دچار این نوع آرتریت نیز هستند و مطالعه‌ای که اخیرا در این زمینه انجام شده حاکی از آن است که 62درصد این افراد از کمبود ویتامینD رنج می‌برند. مطالعات قبلی نیز نشان داده بود که کمبود ویتامینD با افزایش تعداد گلبول‌های سفید باعث تشدید شرایط التهابی می‌شود.

کمبود ویتامینD سلامت قلب را تهدید می‌کند

ویتامینD یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای سلامت قلب و عروق است. به‌طوری که کمبود آن می‌تواند تا 32درصد احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر (عروقی که به قلب خون‌رسانی می‌کنند) را افزایش دهد. همچنین بر اساس نتایج ارائه شده در گردهمایی سالانه انجمن قلب و عروق آمریکا، کمبود این ویتامین می‌تواند شدت بیماری‌های قلبی را افزایش داده و باعث شود تعداد بیشتری از عروق کرونر درگیر شوند. ویتامینD می‌تواند به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از ایجاد التهاب در سراسر بدن پیشگیری کند و این یعنی کسانی که سطح ویتامینD خونشان طبیعی است کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

کمبود ویتامینD خطر ابتلا به پنومونی را افزایش می‌دهد

محققان دانشگاه فنلاند شرقی می‌گویند آنهایی که دچار کمبود ویتامینD هستند، تا دو برابر بیش از دیگران در خطر ابتلا به پنومونی قرار دارند. بررسی‌هایی که در گذشته انجام شده بود نیز نشان داده است که کمبود ویتامینD می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های مسری مانند عفونت‌های تنفسی افزایش پیدا می‌کند.

کمبود ویتامینD، شما را در معرض خطر ابتلا به اسکیزوفرنی قرار می‌دهد

بر اساس نتایج مقاله‌ای که در مجله اندوکرینولوژی و متابولیسم منتشر شده، میزان شناسایی بیماری اسکیزوفرنی در مبتلایان به کمبود ویتامینD، دو برابر بیش از آنهایی است که سطح این ویتامین در خونشان طبیعی است. اگرچه همچنان تحقیقات بیشتری برای بررسی نقش ویتامینD در سلامت روان لازم است.

کمبود ویتامینD باعث تسریع روند بیماری ام‌اس می‌شود

تحقیقات قبلی نشان داده کمبود ویتامینD با افزایش خطر بیماری‌های عصبی عضلانی از جمله ام‌اس، پارکینسون و… همراه است. بر اساس نتایج مطالعه جدیدی که در این زمینه انجام و نتایج آن در JAMA Neurology منتشر شده، کمبود این ویتامین در بدن می‌تواند باعث تسریع و تشدید روند بیماری ام‌اس شود. محققان می‌گویند احتمال ایجاد یک ضایعه مغزی جدید در آن دسته از مبتلایان ام‌اس که سطح ویتامینD خونشان طبیعی است، تا 57درصد کمتر از آنهایی است که دچار کمبود این ویتامین هستند. علاوه بر این، خطر عود بیماری نیز در این افراد 57درصد کمتر است. بر اساس نتایج مطالعات جدید، بررسی سطح ویتامینD و جبران کمبود آن باید بخشی از درمان بیماران مبتلا به ام‌اس باشد زیرا می‌تواند اثربخشی عنوان خاصی از داروها را نیز در بدن بهبود بخشد.

زودتر از دنیا می‌روید!

باور کنید یا نه، 32 مطالعه جدی که نتایج آن در ژورنال آمریکایی بهداشت عمومی منتشر شده، نشان داده که کمبود ویتامینD می‌تواند زمان مرگ را تا چند سال جلو بیندازد. اگر میزان ویتامینD در خون فردی کمتر از 30 نانوگرم در میلی‌لیتر باشد، بالاترین خطر را برای مرگ زودرس خواهد داشت. البته بهتر است در مصرف این ویتامین حیاتی زیاده‌روی نکنید، چون در هیچ‌کدام از مطالعات انجام شده، مشخص نشده است که افزایش سطح ویتامینD تا بیش از 50 نانوگرم در میلی‌لیتر می‌تواند طول عمر را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *