6 شیوه تغییر بدن زنان پس از 40 سالگی

1) مه مغزی به یکی از مشکلات همیشگی تبدیل می‌شود
اگر احساس می‌کنید که اخیرا بیش از حد چیزهای مختلف را فراموش می‌کنید یا همیشه دنبال چیزی هستید که نمی‌دانید کجا گذاشته‌اید، سریع مایوس نشوید و فکر نکنید که مبتلا به زوال عقل زودرس شده‌اید. مطالعات اخیر تایید کرده‌اند که فراموشی، یکی از حالت‌هایی است که با یائسگی همراه می‌شود. داشتن زندگی پُرمشغله نیز می‌تواند در این مشکل نقش داشته باشد. به‌گفته متخصصان، همه انسان‌ها، مه مغزی را در طول زندگی‌شان تجربه می‌کنند،‌ اما آیا این اتفاق به معنی ابتلا به بیماری آلزایمر است؟ قطعا نه! این فقط نشان می‌دهد که ما بیش از حد پُرمشغله هستیم.
راه‌حل: اگر مراجعه به پزشک، حس بهتری به شما می‌دهد، حتما این کار را انجام بدهید. در ضمن،‌ آزمایش‌ها و تست‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند مشکل شما را بررسی کنند.
2) با مشکل بی‌اختیاری مثانه مواجه می‌شوید
بارداری، زایمان و یائسگی، همگی از عواملی هستند که در مشکل بی‌اختیاری مثانه در زنان نقش مهمی دارند. درواقع،‌ این نوع بی‌اختیاری با اتفاقاتی مانند سرفه کردن، عطسه کردن یا خندیدن به‌وجود می‌آید و حدود 40 درصد از زنان بالای 40 سال را آزار می‌دهد.
راه‌حل: ورزش کردن منظم، به‌ویژه ورزش‌های مخصوص عضله‌های لگن می‌توانند مشکل شما را تا حد زیادی کاهش بدهند.
3) موهای‌تان شروع به ریزش می‌کنند
میزان موهای ما در طول دوره‌های مختلف زندگی نوسان دارند. برای مثال‌ در دوره بارداری موها سالم‌تر و پُرحجم‌تر هستند، ‌درحالی که پس از زایمان ریزش موها افزایش می‌یابد. به‌علاوه، یکی از پیامدهای تغییرات هورمونی در دوران یائسگی، ریزش موها است.
راه‌حل: محصولات متعددی برای مقابله با ریزش موها وجود دارند و می‌توانند بخشی از حجم موهای ریخته‌شده را بازگردانند. با این‌حال،‌ اگر میزان ریزش موهای‌تان بسیار زیاد است، حتما نزد متخصص پوست و مو بروید و درمان‌های لازم را هرچه زودتر شروع کنید.
4) ممکن است موهای صورت‌تان رشد کنند
همراه با افزایش سن، سطح استروژن در بدن زنان کمتر و میزان تستوسترون افزایش می‌یابد. همین اتفاق می‌تواند به رشد موهای بیشتر در صورت، گونه‌ها، پنجه‌ها و انگشتان پاها منجر شود. بدترین حالت برای زنانی که با این مشکل مواجه می‌شوند، زمانی است که می‌خواهند از خانه بیرون بروند و از چهره خودشان متنفر هستند.
راه‌حل: برای بررسی وضعیت ظاهری‌تان حتما از نور زیاد برای نمایان کردن جزئیات استفاده کنید. راه‌های مختلفی هم برای مقابله با این مشکل وجود دارند که عبارت‌اند از بلیچینگ، وکسینگ، لیزر موها، الکترولیز و کرم‌های تجویزی.
5) موهای سفید در قسمت‌های مختلف بدن نمایان می‌شوند
بسیاری از ما می‌دانیم که رشد موهای سفید در قسمت سر، یکی از ویژگی‌های افزایش سن است، اما بعضی از افراد با موهای سفید در قسمت‌های مختلف بدن مواجه می‌شوند. این موهای سفید معمولا حس بدی به افراد می‌دهند و اعتمادبه‌نفس آنان را پایین می‌آورند.
راه‌حل: همان‌طور که موهای صورت‌تان را اصلاح می‌کنید، می‌توانید موهای دیگر قسمت‌های بدن را هم اصلاح کنید. شیوه‌های دیگر مانند وکس کردن نیز برای قسمت‌های مختلف بدن قابل انجام هستند.
6) ممکن است گرگرفتگی را به مدت یک دهه تجربه کنید
حدود 80 درصد زنان در دوره یائسگی با گرگرفتگی مواجه می‌شوند، ولی مطالعات نشان داده‌اند که این حالت می‌تواند برای بعضی از زنان بین 7 تا 11 سال طول بکشد. طولانی شدن دوره گرگرفتگی می‌تواند بعضی از زنان را واقعا آزار بدهد، چون در موقعیت‌های مختلف باید فکری به حال این مشکل کنند.
راه‌حل: حتما مسائل مربوط به گرگرفتگی را با پزشک خودتان در میان بگذارید، چون در صورت صلاح‌دید پزشک می‌توانید از هورمون‌درمانی جایگزین کمک بگیرید. بعضی از داروهای غیرهورمونی مانند داروهای ضدافسردگی نیز با دستور پزشک می‌توانند موثر باشند. علائم خفیف تا متوسط گرگرفتگی معمولا با قرار گرفتن در محیط خنک یا پوشیدن لباس‌های مناسب قابل کنترل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *