مقدار مصرف زینک برای مردان و زنان+مقدار زینک مورد نیاز روزانه

فواید استفاده از مکمل‌های زینک (روی)

زینک یکی از مهم ترین مواد معدنی برای سلامت بدن است که نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح سیستم ایمنی، رشد و قدرت بدن، فرآیند متابولیک و محافظت از سلول ها ایفا می کند. بسیاری از غذاها نیز حاوی زینک هستند، اما در برخی موارد نیاز به این عنصر ممکن است بیشتر از رژیم غذایی معمول باشد، به خصوص در شرایطی مانند بارداری، زایمان، بیماری یا بی اشتهایی. در این موارد می توان از مکمل های زینک برای جایگزینی غذا یا مکمل ها استفاده کرد. این مکمل ها معمولا به شکل های مختلف مانند قرص، کپسول، آمپول و محلول های آنلاین در بازار موجود هستند.

نقش زینک در تقویت سیستم ایمنی بدن

عملکرد سلول‌های ایمنی: زینک برای عملکرد صحیح سلول های ایمنی، مانند گلبول های سفید خون مانند نوتروفیل ها، مونوسیت ها و ماکروفاژها یک عنصر ضروری است. این سلول ها مسئول شناسایی و از بین بردن عوامل بیماری زا مانند باکتری ها و ویروس ها هستند. زینک به فعال‌سازی و تکثیر این سلول‌ها کمک می‌کند و امکان پاسخ‌دهی ایمنی قوی‌تری از سمت بدن را ممکن می سازد.

خواص آنتی‌اکسیدانی: زینک دارای خواص آنتی اکسیدانی است، به این معنی که به محافظت از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. هنگامی که سلول های ایمنی به طور فعال با عفونت ها مبارزه می کنند، می توانند رادیکال های آزاد تولید کنند. زینک به خنثی کردن این رادیکال های آزاد کمک کرده و از آسیب به خود سلول‌های ایمنی جلوگیری می کند و عملکرد مطلوب آنها را تضمین می کند.

فعالیت آنزیمی: زینک یک کوفاکتور برای بسیاری از آنزیم‌های دخیل در واکنش‌های بیوشیمیایی مختلف در بدن است، از جمله واکنش‌های مربوط به سنتز DNA، تقسیم سلولی و ترمیم سلول‌ها. این فرآیندها برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی و تولید سلول های ایمنی جدید ضروری هستند.

سیگنالینگ ایمنی: زینک در مسیرهای سیگنال‌دهی پاسخ‌های ایمنی بدن نقش دارد. به عبارت دیگر به تولید و آزادسازی مولکول های سیگنالی مانند سیتوکین ها کمک می کند که پاسخ ایمنی را هماهنگ می کنند. سیگنال دهی مناسب سیتوکین برای سیستم ایمنی برای ایجاد دفاع مناسب در برابر عفونت ها ضروری است.

عملکرد مانع: زینک در حفظ یکپارچگی غشاهای مخاطی و پوست نقش دارد که به عنوان مانع فیزیکی در برابر عوامل بیماری زا عمل می کند. به بهبود زخم و ترمیم پوست کمک می کند و خطر عفونت را کاهش می دهد.

حافظه ایمنی: زینک در رشد حافظه ایمنی نقش دارد. حافظه ایمنی توانایی سیستم ایمنی برای “به خاطر سپردن” و پاسخ موثرتر به پاتوژن های قبلی است. این حافظه برای ایمنی طولانی مدت بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: راهنمای تغذیه کوهنوردی

فواید استفاده از مکمل‌های زینک (روی)

استفاده از مکمل های زینک می تواند مزایای قابل توجهی برای سلامتی و تندرستی کلی داشته باشد. یکی از مزایای اصلی آن، تاثیر مثبت آن بر سیستم ایمنی است. زینک نقش مهمی در توسعه و فعال سازی سلول های ایمنی دارد و به بدن کمک می کند تا از خود در برابر بیماری‌ها دفاع کند.

با تقویت سیستم ایمنی، مکمل‌های زینک می‌توانند شدت سرماخوردگی، عفونت‌های تنفسی و سایر شرایط مرتبط با سیستم ایمنی را کاهش دهند.
یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از مکمل زینک ، نقش آن در بهبود سلامت پوست است. زینک به دلیل خواص ضدالتهابی و شفابخش خود ، در کنترل آکنه، اگزما و سایر بیماری های پوستی بسیار موثر است، به تنظیم تولید سبوم کمک می کند و التهاب پوست را کاهش می دهد و به بهتر و سالم تر شدن پوست کمک می کند. علاوه بر این، به سنتز کلاژن کمک می کند که برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش ظاهر خطوط ریز و چین و چروک مهم است.

افزودن مکمل‌های زینک به روتین مراقبت از پوستتان می‌تواند یک مکمل عالی برای رسیدن به پوستی صاف‌تر و روشن‌تر باشد.

قرص اولترا منیزیم قرص اولترا منیزیم: کمک به بهبود عملکرد سیسستم ماهیچه ای و ذهنی

آیا مصرف قرص زینک باعث چاقی می شود؟

یکی از نشانه های کمبود زینک در بدن کم اشتهایی و پایین بودن وزن طبیعی انسان است. به همین دلیل مصرف زینک در اشخاصی که دچار سو تغذیه و کمبود وزن هستند باعث افزایش وزن و بازگشت به وزن طبیعی می شود، ولی مصرف زینک به تنهایی عاملی برای افزایش اشتهای کاذب نیست.

بدن انسان روزانه به مقدار کمی از قرص زینک نیاز دارد، ولی همین مقدار کم در انجام واکنش های بیش از 100 آنزیم بدن نقش حیاتی دارد. ساخت DNA، ساخت پروتئین ها، رشد سلول ها، بهبود بافت های آسیب دیده و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها از مهم ترین فرآیندهایی هستند که به عنصر زینک وابسته اند. تامین این عنصر در برنامه غذایی روزانه و یا مصرف مکمل های تخصصی زینک در سال های اخیر مورد توجه متخصصین و مشاوران غذایی قرار گرفته و مقالات زیادی در فضای مجازی در اهمیت تامین این عنصر برای بدن نوشته شده است. در این نوشته سعی می کنیم به برخی از باور ها در مورد مصرف زینک به صورت صحیح پاسخ دهیم و در پایان مقدار نیاز روزانه زینک برای گروه های سنی مختلف را بررسی کنیم.

یکی از نشانه های کمبود زینک در بدن کم اشتهایی و پایین بودن وزن طبیعی انسان است.

آیا مصرف قرص زینک همیشه باعث کاهش مدت زمان بیماری می شود؟

یکی از باورهای غلط در مورد قرص زینک کاهش مدت زمان درمان بیماری هاست. ولی زینک همیشه موجب کاهش مدت زمان درمان بیماری نمی شود و بیشترین تاثیر آن در پیشگیری از ابتلا به بیماری و یا مصرف آن در زمان شروع بیماری است. همیشه به یاد داشته باشید زینک یکی از مهم ترین عناصر تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و کمبود زینک انسان را در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر می کند.

بیشتر بدانید : علل پوکی استخوان

یکی از باورهای غلط در مورد قرص زینک کاهش مدت زمان درمان بیماری هاست. ولی زینک همیشه موجب کاهش مدت زمان درمان بیماری نمی شود و بیشترین تاثیر آن در پیشگیری از ابتلا به بیماری و یا مصرف آن در زمان شروع بیماری است.

آیا نیاز به زینک در بدن خانم ها و آقایان به یک اندازه است؟

جواب این سوال تقریبا بلی است، ولی به طور دقیق آقایان روزانه به 11 میلی گرم و خانم ها به 8 میلی گرم زینک نیاز دارند. توجه داشته باشید این میزان برای زمانی است که بدن شما کمبودی برای این عنصر نداشته باشد.

به طور دقیق آقایان روزانه به 11 میلی گرم و خانم ها به 8 میلی گرم زینک نیاز دارند. توجه داشته باشید این میزان برای زمانی است که بدن شما کمبودی برای این عنصر نداشته باشد.

آیا مصرف قرص زینک باعث کاهش روی در بدن می شود؟

مصرف زینک می تواند بر میزان عنصر مس در بدن تاثیرگذار باشد، این تاثیر به مقدار مصرف و میزان وجود این دو عنصر در بدن بستگی دارد. به همین دلیل در برخی مکمل های تخصصی مانند اولترا زینک ویتابیوتیکس به ازای هر 15 میلی گرم زینک 1000 میکروگرم مس وجود دارد که مقدار این دو عنصر را در بدن به صورت متعادل حفظ کند.

مصرف زینک می تواند بر میزان عنصر مس در بدن تاثیرگذار باشد، این تاثیر به مقدار مصرف و میزان وجود این دو عنصر در بدن بستگی دارد.

بهترین زمان و نحوه مصرف مکمل زینک برای ریزش مو؟

بهترین زمان مصرف مکمل های زینک برای بالاترین میزان جذب در بدن، یک ساعت قبل از غذا و یا دو ساعت بعد از غذا است. با این حال اگر با مصرف زینک دچار معده درد یا سایر مشکلات گوارشی می شوید، می توانید مکمل های زینک را به همراه غذا مصرف کنید.

حداکثر مقدار قرص زینک مصرفی در روز از چه مقداری نباید بالاتر باشد؟

توصیه می شود مقدار زینک دریافت شده در روز از 40 میلی گرم برای افراد بالغ بالای 19 سال بیشتر نباشد.

دوره مصرف و مدت زمان مصرف مکمل های زینک ؟

بدن ما با توجه به سن، جنسیت و مرحله ای از زندگی که در آن قرار داریم به مقدار معینی از زینک به صورت روزانه نیاز دارد. کودکان در سنین رشد، خانم ها در مرحله بارداری و شیردهی و افراد با رژیم غذایی گیاه خواری از گروه هایی هستند که می بایست مقدار زینک در بدن خود را با دقت بیشتری کنترل کنند. اما جواب این سوال که مکمل های زینک را باید برای چند دوره و چه مدت زمانی مصرف کنیم این است که با نظر پزشک متخصص و شرایط بدنی افراد تعیین می شود.

بیشتر بخوانید : نقش ویتامین d3 در بارداری

قرص زدکلقرص زدکل : کمک به حفظ سلامت استخوانها

آیا مصرف زینک باعث رشد موهای زائد می شود؟

با توجه به تحقیقات انجام شده، یکی از نشانه های کمبود زینک در بدن ریزش مو می تواند باشد. در حقیقت کمبود زینک منجر به ایجاد تغییراتی در ساختار پروتئین فولیکول‌های مو می‌شود که منجر به تضعیف یکپارچگی ساختاری آنها شده و در نتیجه موهای جدید سریعتر از عمر طبیعی خود می ریزند. به همین دلیل بین مصرف مکمل های زینک و رشد موهای زائد رابطه مستقیمی نمی تواند وجود داشته باشد.

تاثیر مصرف زینک روی پوست

حتما شما هم وقتی صحبت از سلامت و زیبایی پوست می شود، زینک اولین چیزی نیست که به ذهن تان می رسد، اگر بخواهیم به صورت علمی به این سوال پاسخ دهیم، زینک در بدن به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و رادیکال های آزاد در بدن را خنثی می کند. به همین دلیل زینک نقش موثری در بهبود زخم های پوستی دارد و اگر دقت کنید آن را تقریبا در تمامی محصولات پوستی ضد آکنه هم می توانیم پیدا کنیم. بنابراین جواب این سوال بله هست و مصرف مکمل های زینک می تواند در سلامت و زیبایی پوست نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین نوشیدنی ورزشی

آیا مصرف مکمل های زینک باعث ایجاد بلوغ زودرس در کودکان می شود؟

زینک یکی از توصیه شده ترین عناصر برای دوران رشد کودکان است. در حقیقت زینک به سنتز پروتئین به عنوان یکی از مغذی ترین مواد برای رشد طبیعی کمک می کند. اگر با مشورت پزشک اطمینان حاصل کنیم، کودکان در سال های رشد به مقدار کافی به منابع زینک دسترسی داشته باشند، در حقیقت از رشد و تکامل آنها در این سنین حساس اطمینان حاصل کردیم، چون بین مصرف زینک و ایجاد بلوغ زودرس در کودکان ارتباطی وجود ندارد.

میزان زینک مورد نیاز روزانه برای خانم ها و آقایان برای گروه های سنی مختلف چقدر است؟

 • 0-6 ماه 2 میلی گرم
 • 7-12 ماه 3 میلی گرم
 • 1-3 سال 3 میلی گرم
 • 4-8 سال 5 میلی گرم
 • 9-13 سال 8 میلی گرم
 • 14-18 سال 11 میلی گرم آقایان 9 میلی گرم خانم ها
 • 19 سال و بالاتر 11 میلی گرم آقایان 8 میلی گرم خانم ها

زینک برای چی خوبه؟

 • تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر مبارزه با سرماخوردگی و بیماری های دیگر
 • جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد آن
 • درمان سریع زخم ها
 • موثر در سلامت و زیبایی پوست
 • موثر در رشد کودکان
 • زینک باعث چاقی میشود؟

زینک باعث چاقی میشود؟

یکی از نشانه های کمبود زینک در بدن بی اشتهایی و وزن کم است. به همین دلیل مصرف زینک در افراد دچار سوءتغذیه و کم وزن باعث افزایش وزن و بازگشت به وزن طبیعی می شود اما مصرف زینک به تنهایی عامل افزایش کاذب اشتها نیست.

زینک باعث جوش میشود؟

خیر
قرص زینک باعث جوش و آکنه نمیشود.

نظر درباره “مقدار مصرف زینک برای مردان و زنان+مقدار زینک مورد نیاز روزانه

  • marziye soghlatoun :

   سلام دوست عزیز…
   مقدار مجاز توصیه شده (RDA) روی، برای بزرگسالان 19 سال و بالاتر 11 میلی گرم در روز است. هر دو محصول مورد نظر شما حاوی مقدار کافی زینک (حداقل 11 میلی گرم) در هر وعده هستند.
   با توجه به اینکه مقادیر اضافی زینک در بدن تجمع پیدا می‌کند و می‌تواند خطرناک باشد، مصرف مکمل زینک در کنار مکمل هیرتامین به صورت یک روز در میان می‌تواند راهکار مناسبی برای:
   جلوگیری از تجمع بیش از حد زینک در بدن،
   کاهش خطر عوارض جانبی احتمالی،
   و حصول اطمینان از دریافت مقدار کافی زینک در طول زمان باشد.

 1. رضا :

  با سلام و خسته نباشید . من قبلاا مولتی ویتامین مصرف میکردم … الان برای تقویت مو پزشک دستور مصرف قرص یونی زینک به مدت 4 ماه داده . روزانه یک قرص .. خاستم بپرسم مصرف همزمان مولتی ویتامین و یونی زینک مشکلی صا ضرری نداره . و به خصوص چون زینک موجود در هر قرص یونی زینک 40 میلی گرم هست و مولتی ویتامین 15 میلی گرم در روز . با تشکر فراوان .

  • marziye soghlatoun :

   سلام دوست عزیز…
   مصرف همزمان مولتی ویتامین های حاوی زینک با یونی زینک به دلیل دوز بالای زینک در این مکمل امکان پذیر نیست.(منع مصرف دارد.)

  • marziye soghlatoun :

   سلام وقت بخیر…
   امکان فروش مستقیم محصولات ویتابیوتیکس از طریق وب‌سایت در حال حاضر امکان پذیر نیست، اما همه محصولات ویتابیوتیکس در داروخانه‌های سراسر کشور و داروخانه‌های آنلاین موجود و قابل تهیه است.
   از همراهی شما سپاس‌گزاریم و بهترین‌ها رو براتون آرزومندیم.

 2. علی :

  سلام وقت بخیر.رو مکمل هایی مثل هیرتامین مقدار زینکش 15 میلی گرم هست.یعنی بیشتر از حد مورد نیاز.مصرف این مکمل ها ضرر نداره؟

  • marziye soghlatoun :

   سلام دوست عزیز…
   اصولا هیرتامین برای درمان یه مشکلی مثل ریزش مو و … توسط پزشک تجویز میشه و دکتر تشخیص داده که تو اون بازه شما اون کمبود رو دارین و مشکلی برای مصرف نداره ولی حتما بعد از شش ماه مصرف ازمایش بدید تا مطمئن بشید که سطح زینک بدنتون به حد نرمال رسیده یا نه.
   پیشنهاد میکنم یه سری به مکمل پرفکتیل اورجینال ویتابیوتیکس که کارش تقویت ساختمان و ریشه ی مو و پیشگیری از ریزش مو هست بزنید.

 3. ندا زارعی :

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون…
  یه سوال دارم :
  اینکه قرص اولترا زینک برای پوست و مو هم مناسبه و میشه مصرف کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *