به دانسته های خود در مورد مصرف زینک چقدر باور دارید؟

قرص زینک

بدن انسان روزانه به مقدار کمی از قرص زینک نیاز دارد، ولی همین مقدار کم در انجام واکنش های بیش از 100 آنزیم بدن نقش حیاتی دارد. ساخت DNA، ساخت پروتئین ها، رشد سلول ها، بهبود بافت های آسیب دیده و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها از مهم ترین فرآیند هایی هستند که به عنصر زینک وابسته اند. تامین این عنصر در برنامه غذایی روزانه و یا مصرف مکمل های تخصصی زینک در سال های اخیر مورد توجه متخصصین و مشاوران غذایی قرار گرفته و مقالات زیادی در فضای مجازی در اهمیت تامین این عنصر برای بدن نوشته شده است. در این نوشته سعی می کنیم به برخی از باور ها در مورد مصرف زینک به صورت صحیح پاسخ دهیم و در پایان مقدار نیاز روزانه زینک برای گروه های سنی مختلف را بررسی کنیم.

آیا مصرف زینک باعث افزایش اشتهای کاذب می شود؟

آیا مصرف قرص زینک باعث افزایش اشتهای کاذب می شود؟

یکی از نشانه های کمبود زینک در بدن کم اشتهایی و پایین بودن وزن طبیعی انسان است. به همین دلیل مصرف زینک در اشخاصی که دچار سو تغذیه و کمبود وزن هستند باعث افزایش وزن و بازگشت به وزن طبیعی می شود، ولی مصرف زینک به تنهایی عاملی برای افزایش اشتهای کاذب نیست.

آیا مصرف قرص زینک همیشه باعث کاهش مدت زمان بیماری می شود؟


یکی از باورهای غلط در مورد قرص زینک کاهش مدت زمان درمان بیماری هاست. ولی زینک همیشه موجب کاهش مدت زمان درمان بیماری نمی شود و بیشترین تاثیر آن در پیشگیری از ابتلا به بیماری و یا مصرف آن در زمان شروع بیماری است. همیشه به یاد داشته باشید زینک یکی از مهم ترین عناصر تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و کمبود زینک انسان را در برابر بیماری ها را آسیب پذیرتر می کند.

به دانسته های خود در مورد مصرف زینک چقدر باور دارید؟ 3

آشنایی با : قرص اولترا زینک

به دانسته های خود در مورد مصرف زینک چقدر باور دارید؟ 5

آیا نیاز به عنصر زینک در بدن خانم ها و آقایان به یک اندازه است؟

جواب این سوال تقریبا بلی است، ولی به طور دقیق آقایان روزانه به 11 میلی گرم و خانم ها به 8 میلی گرم زینک نیاز دارند. توجه داشته باشید این میزان برای زمانی است که بدن شما کمبودی برای این عنصر نداشته باشد.

آیا مصرف قرص زینک باعث کاهش روی در بدن می شود؟

مصرف زینک می تواند بر میزان عنصر مس در بدن تاثیرگذار باشد، این تاثیر به مقدار مصرف و میزان وجود این دو عنصر در بدن بستگی دارد. به همین دلیل در برخی مکمل های تخصصی مانند اولترا زینک ویتابیوتیکس به ازای هر 15 میلی گرم زینک 1000 میکرو گرم مس وجود دارد که مقدار این دو عنصر را در بدن به صورت متعادل حفظ کند.

به دانسته های خود در مورد مصرف زینک چقدر باور دارید؟ 7

بهترین شیوه مصرف مکمل زینک چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف مکمل های زینک برای بالاترین میزان جذب در بدن، یک ساعت قبل از غذا و یا دو ساعت بعد از غذا است. با این حال اگر با مصرف زینک دچار معده درد یا سایر مشکلات گوارشی می شوید، می توانید مکمل های زینک را به همراه غذا مصرف کنید.

* حداکثر مقدار قرص زینک مصرفی در روز از چه مقداری نباید بالاتر باشد؟

توصیه می شود مقدار زینک دریافت شده در روز از 40 میلی گرم برای افراد بالغ بالای 19 سال بیشتر نباشد.

* مکمل های زینک باید برای چند دوره و چه مدت زمانی مصرف کنیم؟

بدن ما با توجه به سن، جنسیت و مرحله ای از زندگی که در آن قرار داریم به مقدار معینی از زینک به صورت روزانه نیاز دارد. کودکان در سنین رشد، خانم ها در مرحله بارداری و شیردهی و افراد با رژیم غذایی گیاه خواری از گروه هایی هستند که می بایست مقدار زینک در بدن خود را با دقت بیشتری کنترل کنند. اما جواب این سوال که مکمل های زینک را باید برای چند دوره و چه مدت زمانی مصرف کنیم این است که با نظر پزشک متخصص و شرایط بدنی افراد تعیین می شود.

آشنایی با : قرص زدکل

آیا مصرف زینک باعث رشد موهای زائد می شود؟

با توجه به تحقیقات انجام شده، یکی از نشانه های کمبود زینک در بدن ریزش مو می تواند باشد. در حقیقت کمبود زینک منجر به ایجاد تغییراتی در ساختار پروتئین فولیکول‌های مو می‌شود که منجر به تضعیف یکپارچگی ساختاری آنها شده و در نتیجه موهای جدید سریعتر از عمر طبیعی خود می ریزند. به همین دلیل بین مصرف مکمل های زینک و رشد موهای زائد رابطه مستقیمی نمی تواند وجود داشته باشد.

تاثیر مصرف زینک روی پوست

حتما شما هم وقتی صحبت از سلامت و زیبایی پوست می شود، زینک اولین چیزی نیست که به ذهن تان می رسد، اگر بخواهیم به صورت علمی به این سوال پاسخ دهیم، زینک در بدن به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و رادیکال های آزاد در بدن را خنثی می کند. به همین دلیل زینک نقش موثری در بهبود زخم های پوستی دارد و اگر دقت کنید آن را تقریبا در تمامی محصولات پوستی ضد آکنه هم می توانیم پیدا کنیم. بنابراین جواب این سوال بله هست و مصرف مکمل های زینک می تواند در سلامت و زیبایی پوست نقش داشته باشد.

آیا مصرف مکمل های زینک باعث ایجاد بلوغ زودرس در کودکان می شود؟

زینک یکی از توصیه شده ترین عناصر برای دوران رشد کودکان است. در حقیقت زینک به سنتز پروتئین به عنوان یکی از مغذی ترین مواد برای رشد طبیعی کمک می کند. اگر با مشورت پزشک اطمینان حاصل کنیم، کودکان در سال های رشد به مقدار کافی به منابع زینک دسترسی داشته باشند، در حقیقت از رشد و تکامل آنها در این سنین حساس اطمینان حاصل کردیم، چون بین مصرف زینک و ایجاد بلوغ زودرس در کودکان ارتباطی وجود ندارد.

مقدار زینک مورد نیاز روزانه زینک برای خانم ها و آقایان برای گروه های سنی مختلف چقدر است؟

 • 0-6 ماه 2 میلی گرم
 • 7-12 ماه 3 میلی گرم
 • 1-3 سال 3 میلی گرم
 • 4-8 سال 5 میلی گرم
 • 9-13 سال 8 میلی گرم
 • 14-18 سال 11 میلی گرم آقایان 9 میلی گرم خانم ها
 • 19 سال و بالاتر 11 میلی گرم آقایان 8 میلی گرم خانم ها

منبع : https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-zinc/art-20366112

2 دیدگاه برای “به دانسته های خود در مورد مصرف زینک چقدر باور دارید؟

 1. ندا زارعی :

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون…
  یه سوال دارم :
  اینکه قرص اولترا زینک برای پوست و مو هم مناسبه و میشه مصرف کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *