همه‌چیز درباره ویتامین سی + بهترین مکمل‌ها

ویتامین سی

ویتامین سی که آن را به نام اسکوربیک اسید نیز می‌شناسیم، یک ویتامین محلول در آب است که ساختاری شبیه به گلوکز دارد. از این ویتامین به منظور پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها و همچنین کوتاه نمودن مدت زمان سرماخوردگی می‌توان بهره گرفت.
هنگامی که به ویتامین ث فکر می کنیم به یاد آب پرتقال می افتیم. دلیل این امر واضح است زیرا مرکبات یکی از بهترین منابع دریافت این ویتامین محسوب می‌شوند. اما از طریق مکمل‌های غذایی نیز می‌توان این ویتامین را برای بدن تامین کرد. بر اساس اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار می‌دهیم، متوجه می شوید که ویتامین ث برای تمام سنین بخصوص افراد مسن لازم و ضروری است زیرا می تواند نقش بسیار مهمی در کیفیت و کارایی توده عضلات در افراد مسن داشته باشد.

ویتامین سی که آن را به نام اسکوربیک اسید نیز می‌شناسیم، یک ویتامین محلول در آب است که ساختاری شبیه به گلوکز دارد. از این ویتامین به منظور پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها و همچنین کوتاه نمودن مدت زمان سرماخوردگی می‌توان بهره گرفت.

ویتامین سی چگونه به بدن کمک می کند؟

ویتامین ث در سیستم‌های مختلف بدن عملکردهای متفاوتی دارد. این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی نقش بسزایی را در بدن ایفا می‌کند و به همین دلیل است که مصرف ویتامین ث در بدنسازی نیز پیشنهاد می‌شود. نقش آنتی اکسیدانی ویتامین c در مهار مولکول‌های مخربی به نام ROS بسیار مشهود است ROS به گونه‌های فعال اکسیژن گفته می‌شود که مولکول‌های کوچک، ناپایدار و بسیار واکنش پذیری هستند که می‌توانند پروتئین‌ها، لیپیدها و DNA را اکسید کنند.
البته تولید ROS بخشی طبیعی از فرآیند متابولیسم است که اگر وجود نداشته باشد تقاضای بدن برای تولید آنتی اکسیدان بالا می‌‎رود که این اتفاق اصلا خوب نیست. استفاده از ویتامین سی به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار قوی به بدن کمک می‌کند تا این مولکول‌های مخرب را خنثی کرده و سلامت بدن را ارتقا بخشد.
به طور کلی مردان و زنان 19 تا 50 سال و سالمندان روزانه به ۹۰ میلی گرم ویتامین ث نیاز دارند. برخی از شواهد نشان می‌دهند که افرادی که فعالیت‌های ورزشی دارند بهتر است از مقدار ویتامین سی بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

ویتامین ث در سیستم‌های مختلف بدن عملکردهای متفاوتی دارد. این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی نقش بسزایی را در بدن ایفا می‌کند و به همین دلیل است که مصرف ویتامین ث در بدنسازی نیز پیشنهاد می‌شود.

کاهش توده عضلانی با افزایش سن

با افزایش سن و کاهش توده عضلانی اسکلتی، قدرت بدن به تدریج کاهش می یابد، که ممکن است منجر به وضعیتی به نام سارکوپنی شود. سارکوپنی بیش از 50 میلیون نفر بالای 50 سال را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و باعث دیابت نوع 2، ضعف و ناتوانی جسمی می شود. بنابراین حفظ توده عضلانی در بدن نیازمند دریافت مواد مغذی در سنین مختلف است.
یکی از این مواد مغذی که مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته، ویتامین ث است. مطالعات نشان می دهد که میزان ویتامین ث موجود در رژیم غذایی با میزان توده عضلانی اسکلتی و عملکرد ماهیچه ها در سنین میانسالی رابطه مستقیم دارد.

ویتامین سی نه تنها نقش مهمی در سلامت استخوان ایفا می کند، بلکه به ما در حفظ عضلات قوی نیز کمک کند. مصرف ناکافی ویتامین ث می تواند منجر به بیماری های گوناگونی شود ولی قبل از هر چیزی بر سلامت عضلات تاثیر می گذارد.

ویتامین C نه تنها نقش مهمی در سلامت استخوان ایفا می کند، بلکه به ما در حفظ عضلات قوی نیز کمک کند. مصرف ناکافی ویتامین ث می تواند منجر به بیماری های گوناگونی شود ولی قبل از هر چیزی بر سلامت عضلات تاثیر می گذارد. حدود دو سوم کل ویتامین c بدن ما در ماهیچه های اسکلتی یافت می شود. ویتامین ث به ساخته شدن کارنیتین و کلاژن کمک می کند. کارنیتین ماده ای حیاتی است که انرژی را برای عملکرد عضلات فراهم می کند، و کلاژن، یک جزء ساختاری ضروری ماهیچه است. علاوه بر این، ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. با افزایش سن رادیکال های آزاد، سلول های عضلانی را تخریب می کنند و ویتامین ث به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی می تواند با مولکول های رادیکال آزاد مقابله کند.

آشنایی با مکمل کلاژن ساز : قرص جوینتیس کلاژن

 

توده عضلانی اسکلتی

طی تحقیقاتی که بین 13000 فرد 42 تا 80 ساله در طی هفت روز در اروپا انجام شد معلوم شد کسانی که به طور مستمر و منظم از ویتامین سی استفاده می کنند کمتر مستعد کاهش توده عضلانی هستند و به لحاظ سلامتی و عدم ابتلا به انواع سرطان ها و سایر بیماری ها مقاوم تر هستند. این تحقیقات که میزان ویتامین ث را در خون این افراد بررسی می کرد و فعالیت بدنی، پروتئین و انرژی دریافتی شرکت‌کنندگان را در نظر می گرفت، نشان داد افرادی که بیشترین مقدار ویتامین ث را در رژیم غذایی خود مصرف می کردند، بیشترین توده عضلانی را داشتند.

برخی از ویتامین های موجود در مکمل های تغذیه ای در مدت زمان کمی در بدن متابولیزه شده و قبل از جذب کامل دفع می شوند. ویتامین ث محلول در آب نیز در این دسته بندی قرار گرفته و با رسیدن به حداکثر مقدار خود در خون و در مدت زمان کم، با همان سرعت از بدن دفع می شوند.

این تفاوت در زنان بیشتر از مردان به چشم می خورد. معمولا توده عضلانی پس از ۵۰ سالگی، حدود ۱.۵ درصد در سال کاهش می‌یابد، این میزان پس از ۶۰ سالگی به ۳ درصد در سال می‌رسد. از دست‌دادن توده عضلات علاوه بر کاهش توانایی و قدرت انجام فعالیت‌های روزانه، احتمال شکستگی استخوان‌ها را نیز پس از زمین خوردن افزایش می‌دهد. آن دسته از زنانی که مصرف ویتامین سی را به طور منظم در برنامه غذایی خود داشتند دارای حدود 3 درصد توده عضلانی قوی تری بودند.
رابطه بین ویتامین c و عضله‌سازی از جهت آنکه می‌تواند به جلوگیری از کاهش توده ماهیچه‌های اسکلتی در سالمندان کمک کند بسیار مهم است. تحقیقات انجام شده در این زمینه ثابت کرده اند افرادی که میزان بیشتری از ویتامین ث را دریافت کرده‌اند، کمترین میزان کاهش عضله را داشته‌اند.

بهترین مکمل ویتامین سی ?

برخی از ویتامین های موجود در مکمل های تغذیه ای در مدت زمان کمی در بدن متابولیزه شده و قبل از جذب کامل دفع می شوند. ویتامین ث محلول در آب نیز در این دسته بندی قرار گرفته و با رسیدن به حداکثر مقدار خود در خون و در مدت زمان کم، با همان سرعت از بدن دفع می شوند.
برای رفع کمبود ویتامین سی و بالا بردن اثربخشی آن در بدن ، قرص اولترا ویتامین C با فرمولاسیون Sustained Release یا پیوسته رهش تولید می شود. در این روش ویتامین ث به صورت آهسته و در طول 6 ساعت در بدن آزاد شده و بدن می تواند تمام ویتامین ث و ریز مغذی ها مورد نیاز خود را به آرامی و به صورت کامل جذب کند. استفاده از این فرمولاسیون برای جذب کامل ویتامین ث در سالمندان و افراد با زمینه دیابت اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند.
وجود 25 میلی گرم سیتروس بیوفلاونوئید در اولترا ویتامین ث، با تقویت سیستم ایمنی بدن، رادیکال های آزاد را خنثی و از تخریب بافت های داخلی و خارجی جلوگیری می کند، علاوه برا این بیوفلاونوئید ها با منشا مرکبات به همراه ویتامین ث اثر بخشی آن را بالاتر می برد.

آشنایی با بهترین مکمل : قرص اولترا ویتامین C

منبع : https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-c/

نقش ویتامین C در تقویت سیستم ایمنی بدن چیست؟

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که به محافظت از بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک می‌کند. همچنین برای عملکرد سیستم ایمنی ضروری است. ویتامین سی به تولید گلبول های سفید خون که مسئول مبارزه با عفونت هستند کمک می کند.

بهترین زمان مصرف ویتامین سی اولترا?

روزانه 1 یا 2 عدد قرص به همراه وعده غذایی اصلی با 1 لیوان آب مصرف شود.

2 thoughts on “همه‌چیز درباره ویتامین سی + بهترین مکمل‌ها

 1. ایمان عزیزی میگوید:

  سلام و خسته نباشید…
  من بدنسازی کار میکنم هر روز و هر شب یک قرص ویتامین سی میخورم ، عوارضی نداره؟

  • marziye soghlatoun میگوید:

   سلام دوست ویتابیوتیکسی عزیز…
   به طور کلی، مصرف روزانه ویتامین سی برای کسی که بدنسازی کار می کند، عوارضی ندارد.
   ویتامین سی به دلیل نقش آنتی اکسیدانی میتواند از آسیب رادیکال آزاد به عضلات و سلول ها جلوگیری کند همچنین با توجه به اینکه در سنتز کلاژن نقش دارد به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند که این امر می‌تواند به ریکاوری عضلات بعد از تمرینات سنگین کمک کند.
   توصیه میکنیم برای افزایش جذب ویتامین سی از مکمل های ویتامین سی آهسته رهش استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *