فیبر برای سالمندان

فیبر

فیبر برای سالمندان،وقتی سن بالا می رود جذب مواد مغذی و حرکت روده کم می شود. در نتیجه، سندرم مالابسپرتز – اختلالی که از جذب شدن مواد مغذی در روده کوچک جلوگیری می کند – و یبوست بروز می کنند و زندگی زنان و مردان سالمند را تحت تاثیر قرار می دهند. رژیم غذایی سرشار از فیبر به تحرکت روده و پیشگیری از یبوست کمک می کند. فیبرها همچنین به کاهش کلسترول و تنظیم قند خون کمک می کنند. با پزشک تان درباره افزودن فیبر به رژیم غذایی تان مشورت کنید.

فیبر

غذاهای گیاهی مثل میوه ها، سبزیجات و حبوبات سرشار از فیبر هستند. در حالی که فیبر نمی تواند هضم یا جذب شود، اما از جنبه های گوناگون به حفظ سلامت کمک می کند. دو نوع فیبر وجود دارد: محلول و نا محلول

فیبر محلول در آب حل شده، به شکل ژل در آمده و سموم را از بدن خارج می کند. فیبر غیر محلول، آب را مثل اسفنج جذب کرده و تمیز و تحریک کننده روده ها است. یبوست به دلیل کاهش انقباض متقارن، آرام و ریتمیک روده بروز کرده و در میان سالمندان متداول است. تغییر روش زندگی و پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از فیبر راه مقابله با این مشکل است.

توصیه های فیبری

متخصصان انستیتو سلامت سالمندان آمریکا توصیه می کنند، میزان مصرف فیبر بزرگسالانی که بیش از 50 سال دارند باید به ترتیب برای زنان و مردان دست کم 21 و 30 گرم در روز باشد. چون فیبر غیر حلال، آب را جذب می کند پس باید به کرات آب نوشید، در غیر این صورت پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از فیبر می تواند حرکات روده را کم کرده و باعث بروز یبوست بشود. بهترین راه برای از تامین آب بدن نوشیدن روزانه هشت تا 10 لیوان آب است. آب خالص (مقطر)، آب میوه طبیعی، چای گیاهی و نوشیدنی های بدون کافئین بهترین گزینه ها برای نوشیدن هستند.

منابع فیبر

سبزیجات، میوه ها، حبوبات و اکثر غلات کامل منابع فیبرهای حلال و غیر حلال هستند. برای مثال، نان هفت غله، جوانه گندم، برنج قهوه ای، کلم بروکلی، اسفناج، کلم، هویج، کدو سبز، سیب، گلابی، انواع توت، نخود، عدس و لوبیا سرشار از فیبر هستند. دانه ها و آجیل نیز حاوی فقیبر هستند، اما افرادی که از مشکلات دهان و دندان رنج می برند باید لوبیا، نان کامل و… را جایگزین آنها کنند.

سایر فواید فیبر

علاوه بر مبارزه با یبوست، فیبر ممکن است به کم شدن کلسترول، تنظیم قند خون، کاهش خطر بروز دیابت نوع دو و بیماری قلبی کمک کند. پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از فیبر احساس سیر بودن را به فرد القا کرده، کالری ورودی به بدن را کاهش داده و باعث کم شدن وزن می شود.

منبع: https://healthyeating.sfgate.com/fiber-elderly-1011.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *