علت درد کف پا و درمان آن

علت درد کف پا
در این مقاله با مطالب زیر آشنا می‌شوید... بستن

درد کف پا مشکلی رایج در بین بسیاری از افراد میباشد که اغلب نتیجه ی آسیب های فیزیکی ناشی از ایستادن و راه رفتن بیش از حد، ورزش های سنگین و طولانی مدت، استفاده از کفش های غیراستاندارد، بیماری ها و عفونت هایی که استخوان ها، مفاصل و تاندون های کف پا را درگیر میکنند، و کمبود ریز مغذی های ضروری می باشد. کمبود ویتامین‌های D ،B و C و همچنین کمبود املاح معدنی مانند کلسیم و منیزیم از عوامل درد کف پا هستند. درد شدید، تورم، سوزش، کبودی، داغ شدن و گزگز کف پا، از مهم ترین علائم درد کف پا به شمار می‌روند. در ادامه ی این مقاله، با شایع ترین علت های درد کف پا آشنا می شوید، همچنین راهکارهایی مؤثر، جهت پیشگیری و کاهش درد کف پا بیان شده است.در ادامه با مجله ویتابیوتیکس همراه باشید تا علت درد کف پا را بررسی کنیم:

علت درد کف پا:

1. علت درد کف پا هنگام راه رفتن:

عوامل متعددی از جمله: ورم کف پا، پیچ خوردگی مچ پا، اضافه وزن، پوشیدن کفش نامناسب، دیسک کمر، التهاب خار پاشنه، ملتهب شدن و پارگی تاندون ها، اسپاسم شدید عضلات ساق پا و کف پا و … می توانند در ایجاد درد کف پا هنگام راه رفتن مؤثر باشند. مصرف مکمل استئوکر و مکمل زدکل از شرکت ویتابیوتیکس، با تأمین ریزمغذی های ضروری، میتوانند در کاهش گرفتگی های عضلات و کاهش درد کف پا کمک کننده باشد.

علت درد کف پا هنگام راه رفتن

2. علت درد کف پا در صبح :

فاشیای پلانتار یا التهاب رباط کف پا یکی از شایع ترین عوامل ایجاد درد کف پا میباشد. رایج ترین عارضه ی فاشیای پلانتار درد در پاشنه پا میباشد. همچنین التهاب و درد قوس کف پا در برخی افراد ایجاد میشود. این دردها بعد از فعالیت های شدید، نشستن های طولانی مدت و در اغلب موارد در هنگام صبح و بیرون آمدن از تختخواب احساس میشود. اگر التهاب کف پا درمان نشود، در اثر فشار طولانی مدت در کف پا خارپاشنه ایجاد میشود که بسیار دردناک میباشد. در کنار مصرف مکمل استئوکر و زدکل، استفاده از مکمل اولترا منیزیم نیز میتواند در کاهش التهاب رباط کف پا و در نتیجه کاهش درد قوس کف پا، جلوگیری از ایجاد خار پاشنه و کاهش درد کف پا در صبح، بسیار کمک کننده باشد.

3. علت درد کف پا در شب:

درد کف پا در شب مشکلی است که میتواند خواب شبانه را مختل کند. هنگامیکه بافت فاسیای کف پا که باعث اتصال پاشنه پا به انگشتان میگردد، در اثر ضربات و فشار ناشی از ایستادن های طولانی، ورزش سنگین، کف پای صاف، افزایش وزن، پوشیدن کفش نامناسب و … ملتهب میگردد، درد کف پا در شب ایجاد میگردد که بسیار آزار دهنده است. استفاده از مکمل های تخصصی ویتابیوتیکس مانند زدکل، اولترا منیزیم و استئوکر میتوانند باعث کاهش درد کف پا در شب گردند. درد کف پا در شب، همچنین میتواند ناشی از درد پاشنه پا باشد که میتواند در اثر فعالیت بیش از حد پاها، فشرده شدن اعصاب پاشنه پا، پوشیدن کفش نامناسب و … باشد.

علت درد کف پا در شب

4. علت درد کف پا و انگشتان:

هنگامیکه در قسمت ساقه انگشت بزرگ پا و زیر پنجه پا،برجستگی متورم و دردناک ایجاد میشود، به پنجه پا فشار مضاعف وارد میشود، این عارضه دردناک یک اختلال شایع است که به علت التهاب پنجه پا و التهاب عضلات زیر انگشتان پا به وجود می آید که میتواند در نتیجه پوشیدن کفش تنگ، آرتریت روماتوئید، نقرس، قوس زیاد کف پا، شکستگی استخوان انگشت پا، خشکی مچ پا و … باشد. به درد زیر پنجه و انگشتان پا، متاتارسالژی گویند. مصرف مکمل تخصصی استئوکر و منیزیم میتوانند در کاهش درد کف پا و انگشتان، بسیار تأثیر گذار باشند.

5. علت درد کف پا در بارداری:

با رشد جنین و بزرگ شدن رحم و همچنین به دلایل تغییراتی که در سیستم بدن خانم باردار همراه با افزایش وزن ایجاد میگردد، فشار زیادی به رگ های خونی پا وارد شده و موجب عدم خون رسانی و افزایش درد کف پا در بارداری میگردد. از ماه چهارم دوران بارداری، درد کف پا در بارداری افزایش می یابد. مصرف مکمل‌های تخصصی شرکت ویتابیوتیکس از جمله قرص پرگناکر اورجینال ، اولترا منیزیم، استئوکر، و زدکل با تأمین ریز مغذی های ضروری مثل کلسیم، منیزیم، ویتامین D، آهن، روی و … در کنار ورزش های مخصوص بارداری،  میتوانند تا حد زیادی در کاهش درد کف پا در بارداری مؤثر باشند.

علت درد کف پا در بارداری

6. علت درد کف پا در طب سنتی:

عوامل مختلفی در طب سنتی می تواند در درد کف پا مؤثر باشد. از مهم ترین آنها می توان به مصرف غیر معمول غذاهایی با طبع سرد اشاره کرد که می تواند منجر به ناراحتی هایی مثل خار پاشنه در کف پا گردد. همچنین غلظت خون، تجمع سموم در بدن، بروز سیاتیک، کم کاری تیروئید و … از دلایل مهم درد کف پا هستند، بنابراین در طب سنتی توصیه شده است که با عدم مصرف غذاهایی با طبع سرد، ماساژ کف پا با روغن های گرم مثل زیتون، سیاهدانه و … می تواند در کاهش درد کف پا بسیار اثرگذار باشند.

درمان درد کف پا:

مصرف مسکن های ضد التهاب غیر استروئیدی، استفاده از کفش های طبی و کفی های مناسب جهت حمایت و جلوگیری از ملتهب شدن عضلات کف پا، فیزیوتراپی و تمرینات کششی جهت تقویت عضلات و تاندون های پشت ساق و کف پا، توقف برخی تمرینات ورزشی مثل دویدن و پریدن، مصرف مکمل‌های تخصصی شرکت ویتابیوتیکس جهت تأمین ویتامین ها و املاح مورد نیاز از جمله: قرص و شربت استئوکر، قرص زدکل، اولترا منیزیم و مکمل اولترا ویتامینD،  با تأمین ریز مغذی های ضروری مثل کلسیم، منیزیم، روی، ویتامین c، ویتامین D و … در کنار کاهش وزن و  نوشیدن آب به مقدار کافی، تا حد زیادی می توانند به پیشگیری و کاهش درد کف پا کمک کنند.

درمان درد کف پا

نتیجه گیری:

درد کف پا ممکن است به دلایل بسیاری مشاهده شود که از نوع خفیف تا شدید میتواند متغیر باشد. درد شدید کف پا بسیار آزاردهنده است که این درد همیشه حتی هنگام خوابیدن نیز احساس میشود. جهت پیشگیری و کاهش درد کف پا، تأمین کافی ریزمغذی ها در کنار فیزیوتراپی، استفاده از کفش های طبی و …، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ترکیب مواد غذایی و مکمل‌های حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی، مشکلات مرتبط با درد کف پا را به ‌طور مؤثری کاهش می‌دهند. کمبود ویتامین‌های D ،B و C از عوامل درد کف پا محسوب می‌شوند. همچنین در کنار ویتامین‌ها، کمبود املاح معدنی مانند کلسیم و منیزیم نیز از عوامل درد کف پا هستند. قرص زدکل ویتابیوتیکس حاوی منابع غنی از ویتامین D، کلسیم، منیزیم، ویتامین C و … میباشد که منجر به حفظ و ساخت بافت همبند و عملکرد صحیح عضلات  می شود و می تواند در پیشگیری و کمک به درمان درد کف پا و کاهش عوارض آن کمک کند. قرص و شربت استئوکر، حاوی نسبت مناسب کلسیم و منیزیم میباشند که نقش حیاتی در تنظیم فعالیت عصبی و عضلانی ایفا میکنند و همراه با ویتامین D و زینک باعث بهبود روند ترمیم استخوان ها و بهبود عملکرد عضلات شده که میتوانند در کاهش درد کف پا و روند بهبود درمان، مؤثر باشند. مکمل اولترا منیزیم ویتابیوتیکس نیز با خاصیت ضد التهابی قوی در بهبود گرفتگی های عضلانی و حفظ تراکم و استحکام استخوان ها و در نتیجه کاهش درد کف پا نقش دارد. همچنین میتوانید در صورت نیاز بیشتر به ویتامین D، از قرص اولترا ویتامین D ویتابیوتیکس استفاده کنید که منجر به بهبود جذب کلسیم و فسفر، حفظ سلامت استخوانها و حفظ عملکرد طبیعی عضلات میگردد، در نتیجه باعث پیشگیری و کمک به درمان درد کف پا میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *