7 نکته درباره کافئین که نمی‌دانستید

7 نکته درباره کافئین که نمی‌دانستید 1

1) کافئین به بخش NICU نوزادان کمک می‌کند
کافئین فقط برای از بین بردن خستگی پرستاران و والدینی که به‌خاطر مشکلات نوزادشان اضطراب دارند، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد،‌ بلکه فواید خاصی هم برای نوزادان زودرس دارد. درواقع، دوز کمی از کافئین به ریلکس شدن ریه‌ها و تحریک فعالیت قلب در نوزادان زودرس کمک می‌کند و باعث می‌شود تا این نوزادان بتوانند تنفس خودشان را تنظیم کنند و مسیر تنفسی‌شان را آرام سازند و درنتیجه کمتر به دستگاه تنفسی نیاز داشته باشند. این شیوه درمانی واقعا موثر و مفید است، چون کافئین به‌راحتی وارد بدن نوزادان زودرس می‌شود، به‌راحتی متابولیزه و به‌راحتی هم توسط بدن این نوزادان کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقیقا مانند بزرگسالان، نتایج حاصل از مصرف کافئین حدود 30 دقیقه پس از مصرف نمایان می‌شوند.
2) کافئین به تسکین علائم پارکینسون کمک می‌کند
مطالعات نشان داده‌اند که مصرف روزانه یک یا دو فنجان قهوه،‌ علائم بیماری پارکینسون را کاهش می‌دهد، چون فعالیت سوییچ سیگنال‌های مغزی مرتبط با این بیماری را مهار می‌کند. هنوز برای محققان روشن نیست که آیا کافئین می‌تواند از ابتلا به بیماری پارکینسون جلوگیری کند یا نه، اما یکی از مطالعات سوییسی با یافته‌های مهمی در این زمینه همراه بوده است. طبق گزارش مجله Movement Disorders، بیشتر افرادی که هر روز کافئین دریافت می‌کنند، خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را 50 درصد کاهش می‌دهند.
3) کافئین از مغز محافظت می‌کند
احساس تمرکزی که پس از مصرف قهوه کافئین‌دار به‌وجود می‌آید، فقط به فعالیت کاری بهتر منجر نمی‌شود، بلکه می‌تواند فواید درازمدتی از نظر سلامت روان داشته باشد. کافئین از تضعیف حافظه جلوگیری می‌کند، چون فعالیت نوعی ماده به نام آدنوزین را مهار می‌کند که فعالیتش التهاب مغزی به‌وجود می‌آورد.
یکی از مطالعات منتشرشده در Journal of Alzheimer’s Disease نشان می‌دهد که نوشیدن 5 فنجان قهوه در روز، میزان پروتئین‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را به‌طور قابل توجهی در مغز کاهش می‌دهد. مطالعه دیگری حاکی از آن است که قهوه کافئین‌دار، پروتئین‌های ضدالتهابی مهمی را تقویت می‌کند که از مغز در مقابل زوال عقل، تضعیف حافظه و زوال شناختی محافظت به عمل می‌آورند.
4) کافئین به فعالیت بدنی بهتر کمک می‌کند
یکی از مطالعات اخیر Journal of Nutrition نشان می‌دهد که کافئین به بزرگسالان، خصوصا افراد مسن‌تر و سالمند، کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی بهتری داشته باشند. محققان می‌گویند که دریافت کافئین نه‌تنها عملکرد بدنی را در انسان‌ها بهتر می‌کند، بلکه تمایل به فعالیت ذهنی و بدنی را هم افزایش می‌دهد.
مطالعات علمی نشان می‌دهند که مصرف کافئین در افرادی که ورزش‌های وزنه‌ای انجام می‌دهند،‌ با تقویت توانایی برای این کار و همچنین ایجاد تمایل بیشتر به فعالیت ورزشی همراه است. ورزشکاران استقامتی هم پس از مصرف قهوه کافئین‌دار، توانایی بدنی بهتری پیدا می‌کنند و با درد عضلانی کمتری پس از پایان ورزش مواجه می‌شوند.
5) کافئین، کلیه‌ها را پاک‌سازی می‌کند
یکی از بررسی‌های جامع American Journal of Clinical Nutrition روی سه مورد از مطالعات گسترده و مهم نشان می‌دهد افرادی که بیشترین میزان استفاده از کافئین را دارند، حدودا 30 درصد کمتر از دیگران به سنگ کلیه مبتلا می‌شوند. برای تقویت این اثرگذاری می‌توانید از شکلات تلخ همراه با قهوه استفاده کنید، چون ترکیبات شکلات تلخ نیز از کریستالیزه شدن اسیداوریک در بدن جلوگیری می‌کنند و مانع از شکل‌گیری سنگ کلیه می‌شوند.
6) کافئین با بیماری دیابت مبارزه می‌کند
افرادی که روزانه چند فنجان کافئین مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع2 را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهند. حتی کافئین می‌تواند برای درمان افراد مبتلا به پیش‌دیابت نیز کاملا مفید و موثر باشد.
7) کافئین از کبد محافظت می‌کند
کافئین به‌عنوان یکی از ترکیبات طبیعی برای درمان مشکلات کبدی، ‌به‌خصوص بیماری کبد چرب غیرالکلی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع، کافئین با التهاب کبدی مقابله می‌کند و وضعیت ذخیره‌سازی چربی‌ها را بهتر می‌سازد، درحالی که احتمال ابتلا به بیماری کبد را هم پایین می‌آورد. به‌علاوه، مصرف روزانه قهوه با کاهش 28 درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *