زودتر از آن چیزی که فکر می کنید باید شروع کنید

مکمل بارداری

متخصصین توصیه می کنند مصرف مکمل های غذایی را قبل از اقدام به بارداری شروع کنید. چون منبع اصلی تغذیه کوچولوی شما منابع طبیعی بدن شماست و شما باید منابع طبیعی بدن تان را برای این کار آماده کنید.

به عبارت دیگر کودک شما تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را مستقیماً از بدن مادر دریافت می کند، بنابراین اگر قبل از حضور کودک، مصرف مکمل های غذایی را شروع کنید، مطمئن هستید که بدن شما آنچه را که برای تغذیه هر دوی شما به آن نیاز هست را دارد.

 

کودک در ماه اول بارداری دقیقا به چه چیزهایی(مکمل بارداری) نیاز دارد؟

در حالی که داشتن یک تعادل کامل از ویتامین ها و مواد مغذی در دوران بارداری مهم است، برخی از آنها مهم تر هستند زیرا در هفته های اول به کودک شما کمک می کنند تا اندام های حیاتی و سیستم های بدن خود را بسازد.
کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان  American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) ، ترکیبات زیر را مهمترین مواد مغذی مورد نیاز کودک در هفته اول بعد از لقاح می داند:

اسید فولیک

ویتامین B مهم ترین ترکیب برای هفته های اول بارداری است، این ترکیب مسئول ایجاد لوله عصبی کودک یا ساختاری است که در نهایت مغز و ستون فقرات را تشکیل می دهد.

 

مکمل های اسید فولیک احتمال رشد سالم لوله عصبی را افزایش و احتمال نقص لوله عصبی را حداقل تا 50 درصد کاهش می دهد.
اما لوله عصبی در 4 هفته اول پس از لقاح بسته می شود، یعنی قبل از اینکه معمولا شما متوجه باراداری خود شوید این لوله بسته شده است. به همین دلیل متخصصین توصیه می کنند که قبل از اقدام به باروری روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید.

مکمل بارداری

 

آهن

آهن اکسیژن جنین را تامین می کند، به ساخت جفت کمک می کند و حجم خون اضافی مورد نیاز در طول بارداری را به شما می دهد. از آنجایی که زنان باردار مستعد ابتلا به کم خونی هستند، آهن تضمین کننده میزان مناسب گلبول های قرمز در خون شماست. توجه داشته باشیم کم خونی در دوران بارداری احتمال زایمان زودرس و کم وزنی نوزاد را بالا می برد.

کلسیم

کودک شما زمان زیادی را در رحم شما صرف ساختن استخوان ها و دندان های خود می کند. در صورتی که کلسیم بدن مادر کم باشد، این هرکول کوچک و دوست داشتنی برای ساخت استخوان های خود تمامی کلسیم دریافتی در دوران بارداری را مصرف می کند و در صورت عدم تامین کافی کلسیم، از ذخایر استخوانی مادر استفاده می کند.

 

چقدر باید نگران سایر ویتامین ها و مواد معدنی باشیم؟

جواب این سوال کمی دشوار است و به میزان ویتامین ها و مواد معدنی بدنی شما بستگی دارد. اما برای اینکه کار شما را کمی راحت تر کنیم، می خواهیم مروری بر سایر عناصر مورد نیاز قبل از اقدام به بارداری داشته باشیم.

ال-آرژنین: برای بالا بردن جریان گردش خون در بدن و اندام های تناسلی
استیل سیستین: برای افزایش کیفیت تخمک گذاری
اینوزیتول: برای تشکیل لوله عصبی جنین
ویتامین D: برای تضمین سلامت استخوان ها و تنظیم رشد سلولی
روی یا زینک:  برای تقویت سیستم ایمنی مادر
منیزیم: برای جلوگیری از تولد نوزاد نارس
ویتامین E: برای شکل گیری سیستم عصبی و رشد مغزی جنین

مکمل های قبل از بارداری

 

و سوال آخر و مهم تر از همه، چه مکملی انتخاب کنیم؟

ممکن است تا اینجا از خواندن این نوشته خسته شده باشید، پس با هم به صورت گزینه ای این موارد را مرور کنیم.

  • اولین توصیه مشاوره با پزشک متخصص و انتخاب مکمل با مشوره پزشک است.
  • با توجه به این که سازمان های غذا و دارو در هیچ جای دنیا نظارتی دقیقی بر روی مقدار واقعی عناصر مکمل ها ندارند، مکمل خود را از یک برند معتبر انتخاب و سایر استاندارد ها و گواهی نامه های آن را بررسی کنید.
  • دوز های 3 عنصر اصلی اسید فولیک، آهن و کلسیم را با دوز های بروز شده و سالانه ACOG مقایسه کنید.
  • مکملی را انتخاب کنید که مخمر، گلوتون و رنگ مصنوعی نداشته باشد.
  • و در نهایت محصول پرگناکر کانسپشن ویتابیوتیکس، یعنی یکی از محبوب ترین مکمل های قبل از بارداری اروپا را همیشه در فهرست گزینه های خود داشته باشید.

سخن آخر

با اینکه مکمل های قبل از بارداری یک قرص جادویی برای رفع مشکلات ناباروری نیست، ولی بسیاری از مواد مغذی موجود در این مکمل ها به همراه تغذیه سالم، ورزش و حذف عوامل خطر ساز مانند الکل و مواد مخدر مکانیزم بدن را برای بارداری بالا برده و احتمال بارداری را افزایش می دهند.

اگر به طور جدی بدنبال بارداری هستید با مشورت پزشک شروع به مصرف مکمل های قبل از بارداری کنید.
اگر باردار هستید حتما با مشاوره پزشک یک مکمل مخصوص دوران بارداری را شروع کنید. توجه کنید مکمل های قبل از بارداری و بعد از بارداری با هم متفاوت هستند.

اگر در حال حاضر به طور جدی به بارداری فکر نمی کنید اما احتمال می دهید که ممکن است باردار شوید، از مکمل اسید فولیک روزانه استفاده کنید.

صفحه قرص پرگناکر کانسپشن

منبع : https://www.healthline.com/health/fertility/fertility-vitamins

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *